Stříbrná uncová medaile Doba Karla IV. - Katedrála sv. Víta proof

Stříbrná uncová medaile Doba Karla IV. - Katedrála sv. Víta proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2014
Emisní náklad
5000 ks
Cena
1 640 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Doba Karla IV.

Česká mincovna připravila emisi jedinečné série, která nese název Doba Karla IV. Vláda tohoto panovníka se nesla ve znamení rozkvětu zemí Koruny české, o který se zasazoval svými rozhodnutími na poli politickém i kulturním. Série stříbrných medailí a zlatých dukátů oslavuje tři epochální stavby, které začaly vznikat ve 14. století z rozhodnutí krále Karla IV. a které jsou světoznámou národní chloubou – Karlův most, Karlštejn a katedrálu sv. Víta.

Karel IV. si za sídlo českého a římského panovníka vybral Prahu a za svůj život vykonal mnohé pro její zvelebení. V roce 1338 nechal vybudovat radnici na Starém městě a o deset let později založil Nové město pražské s centrem na Václavském náměstí, dříve Koňském trhu. Praha se stala městem řemeslníků a obchodníků, kde vznikaly nové velkolepé církevní stavby. Karel IV. byl velmi zbožný a přál si v Praze vytvořit nový Jeruzalém. Roku 1348 pak z úcty k vzdělanosti založil v Praze univerzitu, první svého druhu ve střední Evropě.

Karel IV. byl neobyčejně vzdělaný a vnímavý muž. Znal proto velmi dobře gotický katedrální sloh, s nímž se setkal ve Francii, kde byl vychován. Rozhodl se tedy ke stavbě katedrály, která měla svou velkolepostí předčit francouzské předlohy. K takovému kroku ovšem potřeboval znalého stavitele, povolal tedy z Avignonu Matyáše z Arrasu. Ke společnému položení základního kamene katedrály sv. Víta došlo 21. 11. 1344 Karlem IV., jeho otcem Janem Lucemburským a arcibiskupem Arnoštem z Pardubic. Současně došlo k povýšení pražského biskupství na arcibiskupství. Poté započal Matyáš z Arrasu své proslulé dílo, avšak roku 1352 zemřel. Po Matyášově smrti práce ještě několik let sledovaly jeho plány, v roce 1356 se ale pokračování ujal německý stavitel Petr Parléř a posléze i jeho synové. Parléřův styl byl oproti Matyášovu zřetelně volnější a nesl známky pozdní gotiky.

Ve vizi Karla IV. dále pokračoval Vladislav II. Jagellonský se staviteli Hanušem Spiessem a Benediktem Riedem. Do stavby monumentu však zasáhl i živel. Když v roce 1541 vzplála Malá strana a Hrad, všechny dřevěné prvky katedrály shořely, byl poškozen zvon a zničeno trojlodí. Opravu zaštítil Ferdinand I., k práci si pozval Paola della Stellu a později Bonifáce Wohlmuta. Dílo bylo dokončeno na konci 16. století, v roce 1621 byl chrám znovu vysvěcen v návaznosti na pobělohorský vývoj. Od té doby došlo k četným menším úpravám monumentu. Ke konečné dostavbě došlo až Svatovítskou jednotou na přelomu 19. a 20. století a roku 1929, u příležitosti milénia zavraždění sv. Václava, byl chrám vysvěcen. Mezi lety 1920 a 1997 se pro svatyni používal název chrám sv. Víta, roku 1997 obnovil tehdejší pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk jeho původní název katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Návrh investiční medaile Katedrála sv. Víta připravil erudovaný medailér MgA. Josef Oplištil. Na averzu zpodobnil katedrálu z netradiční a půvabné ptačí perspektivy. Reverzu pak dominuje portrét panovníka obklopeného proslulými stavbami, k nimž dal za své vlády podnět. Nápisy na reverzu uvádí název série a také letopočty králova narození a úmrtí. Česká mincovna připravila stříbrnou uncovou medaili v limitované sérii 5000 ks.

Ryzí stříbro představuje rozumný způsob, jak zhodnotit své peníze. Ceny stříbra se drží ve velmi nízkých hladinách, a současná investice do něj tak s sebou přináší značný růstový potenciál. Stříbrná uncová medaile Katedrála sv. Víta vnese do vašich sbírek kromě chytré investice také atraktivní odlesk karolinské doby.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30929-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...