Stříbrná medaile Doba Karla IV. - Karlův most proof

Stříbrná medaile Doba Karla IV. - Karlův most proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2014
Emisní náklad
2000 ks
Cena
990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Doba Karla IV.

Doba Karla IV. To je název další mimořádné tematické série, již připravila pro sběratele nadšené drahými kovy a národní historií Česká mincovna. Série zahrnuje tři motivy, které jsou zpracovány na stříbrných pamětních medailích a zlatých dukátech. Každý z nich představuje jeden ze vznešených symbolů karolinské doby – katedrálu svatého Víta, Karlštejn a Karlův most.
Všechny tři tolik obdivované stavby inicioval právě Karel IV. Ač císařem a králem římským, králem německým, lombardským a arelátským, cítil se především českým králem. Toto poslání plnil celý svůj život s velkým nasazením provázen hlubokou a pevnou vírou. Za jeho vlády proto vyrostla řada úchvatných církevních staveb. Zasloužil se o to, že se Praha stala v době jeho panování hlavním městem Svaté říše římské a její sláva nepohasla ani po staletích. Za své zásluhy pro české země získal na věky přídomek Otec vlasti.

Karlův most spojuje Staré Město s Malou Stranou. Je dlouhý přes půl kilometru a tvoří ho 16 oblouků. Most je z Malé Strany uvozen větší a menší malostranskou mostní věží, ze strany Starého Města pak Staroměstskou mosteckou věží. Památka je unikátní uměleckou galerií pod širým nebem, most je zdoben 30 převážně barokními sousošími, z nichž nejstarší je Jan Nepomucký z roku 1683, který má Prahu chránit před povodněmi. Umučené tělo právě Jana Nepomuckého bylo z mostu v roce 1393 svrženo na příkaz Václava IV. V místě svržení se na kamenném zábradlí nachází proslulý kovový křížek.

V prostoru, kde most stojí, býval nejprve přechod přes svázané klády. Z 10. století jsou již doklady o dřevěném mostě. Ten ovšem špatně odolával větší vodě. Vladislav II. tedy nechal postavit kolem roku 1170 most kamenný, který nesl jméno Juditin. Ani ten však neodolal povodni v roce 1342. Do dnešního dne se z Juditina mostu zachoval románský reliéf uvnitř menší malostranské věže.
Základní kámen současného Karlova mostu položil král v roce 1357 a k jeho stavbě přizval architekta Petra Parléře, který svůj nesmazatelný rukopis vtiskl také do katedrály sv. Víta či Staroměstské mostecké věže. Most původně známý jako Kamenný či Pražský se stavěl z pískovcových kvádrů a byl dokončen v roce 1402. Byl to jediný pražský most přes Vltavu až do roku 1845. Jméno po Karlu IV. nese až od roku 1870.

Plastika Karlova mostu vyobrazená na averzu medaile nabízí pohled na památku v nečekané perspektivě – od Staroměstské mostecké věže v popředí až po obě mostní věže na Malé Straně. Reverzu pak dominuje portrét panovníka obklopeného proslulými stavbami, k nimž dal za své vlády podnět. Nápisy na reverzu uvádí název série a také letopočty králova narození a úmrtí. Autorem předlohy je vyhlášený český medailér MgA. Josef Oplištil. Pamětní medaile z ryzího stříbra bude vyražena v limitované sérii 2000 ks.

Stříbrná medaile Karlův most z nové série České mincovny Doba Karla IV. se bude společně s dalšími dvěma motivy vyjímat v kolekci každého sofistikovaného sběratele, který si uvědomuje hodnotu národních historických odkazů. Vzhledem k tomu, že se ryzí stříbro aktuálně drží na velmi příznivých cenách, je jejich brzký nárůst součástí většiny odborných prognóz. Doporučujeme tedy s nákupem neváhat a uložit své peníze bezpečně a kultivovaně.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30931-711
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
10 g
Průměr
30 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...