Stříbrná uncová medaile Doba Karla IV. - Karlův most proof

Stříbrná uncová medaile Doba Karla IV. - Karlův most proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2014
Emisní náklad
5000 ks
Cena
1 640 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Doba Karla IV.

České dějiny jsou od 14. století neodmyslitelně ovlivněny osobností Karla IV. Jeho významu si byli vědomi již jeho současníci, panovníkův historický a kulturní odkaz však přetrval až do dnešních dnů. Jako první založil ve střední Evropě v roce 1348 univerzitu, v témže roce také Nové Město pražské. Za jeho vlády byl přestavován královský palác na Pražském hradě i Vyšehrad, bylo rozšířeno pražské opevnění. Pro uložení říšských korunovačních klenotů vybudoval hrad Karlštejn. Byl autorem několika spisů, např. autobiografie Vita Caroli (Život Karlův) či legendy o svatém Václavu.

Série Doba Karla IV., jejíž emisi připravila Česká mincovna, je oslavou jeho velkolepého dědictví. Série připomíná tři cenné architektonické památky této významné éry – katedrálu svatého Víta, Karlštejn a Karlův most – a to v provedení dvou stříbrných medailí a zlatého dukátu.

Karlův most spojuje Staré Město s Malou Stranou. Je dlouhý přes půl kilometru a tvoří ho 16 oblouků. Most je z Malé Strany uvozen větší a menší malostranskou mostní věží, ze strany Starého Města pak Staroměstskou mosteckou věží. Památka je unikátní uměleckou galerií pod širým nebem, most je zdoben 30 převážně barokními sousošími, z nichž nejstarší je Jan Nepomucký z roku 1683, který má Prahu chránit před povodněmi. Umučené tělo právě Jana Nepomuckého bylo z mostu v roce 1393 svrženo na příkaz Václava IV. V místě svržení se na kamenném zábradlí nachází proslulý kovový křížek.
V prostoru, kde most stojí, býval nejprve přechod přes svázané klády. Z 10. století jsou již doklady o dřevěném mostě. Ten ovšem špatně odolával větší vodě. Vladislav II. tedy nechal postavit kolem roku 1170 most kamenný, který nesl jméno Juditin. Ani ten však neodolal povodni v roce 1342. Do dnešního dne se z Juditina mostu zachoval románský reliéf uvnitř menší malostranské věže.
Základní kámen současného Karlova mostu položil král v roce 1357 a k jeho stavbě přizval architekta Petra Parléře, který svůj nesmazatelný rukopis vtiskl také do katedrály sv. Víta či Staroměstské mostecké věže. Most původně známý jako Kamenný či Pražský se stavěl z pískovcových kvádrů a byl dokončen v roce 1402. Byl to jediný pražský most přes Vltavu až do roku 1845. Jméno po Karlu IV. nese až od roku 1870.

Autorem předlohy pro ražbu investiční uncové medaile z ryzího stříbra je renomovaný medailér MgA. Josef Oplištil. Ten vyznal svůj obdiv ke Karlovu mostu jeho nápaditým vyobrazením z perspektivy od Staroměstské mostecké věže ke dvěma věžím Mosteckým. Reverzu pak dominuje portrét panovníka obklopeného proslulými stavbami, k nimž dal za své vlády podnět. Nápisy na reverzu uvádí název série a také letopočty králova narození a úmrtí. Medaile bude vyražena v limitované sérii 2000 ks.

Cena stříbra je v současné době na své spodní hranici, proto je nákup stříbrné uncové medaile Karlův most výzvou nejen pro sběratele umělecky hodnotných předmětů, ale také pro investory, kteří jsou si vědomi růstového potenciálu drahých kovů a plánují bezpečně a kultivovaně uložit své peníze.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30928-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...