Stříbrná mince 200 Kč 2021 Karel Havlíček Borovský stand

Stříbrná mince 200 Kč 2021 Karel Havlíček Borovský stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2021

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Druhá stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která byla vyražená v kvalitě standard a vydána v roce 2021, připomíná 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského.

Karel Havlíček Borovský byl neúnavný žurnalista, intelektuální básník a nekompromisní kritik, který se neváhal pustit do rakouské monarchie a ruského cara, ale ani do svých kolegů obrozenců. Je proto pochopitelné, že už za života měl nejen mnoho obdivovatelů, ale také nepřátel. Neohrožený autor útočných článků dvakrát stanul před soudem, a přestože byl na základě své vlastní brilantní obhajoby osvobozen, jako nenapravitelný rebel byl poslán do exilu v tyrolském Brixenu. Jeho statečný zápas s rakouským absolutismem se rychle stal symbolem vlastenectví, touhy po svobodě a boje proti útlaku. Havlíčkovu legendu pak ještě více umocnila předčasná smrt v nedožitých pětatřiceti letech, která z něj učinila mučedníka.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Na reverzní straně najdete věrný portrét Karla Havlíčka Borovského z profilu. Averzní strana pak patří Havlíčkovu dílu – žurnalistiku zastupují Národní noviny a Slovan, poezii Král Lávra.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Specifikace

Číslo
22103-750
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
925 / 1000
Váha
13 g
Průměr
31 mm
Balení
Modrá plastová etue M33
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...