Stříbrná mince Mléčná dráha - Černá díra proof

Stříbrná mince Mléčná dráha - Černá díra proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2023
Emisní náklad
2500 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Mléčná dráha

Osmá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována černé díře.

Když masivní hvězda dospěje do závěrečného stádia svého života, dojde jí termojaderné palivo a začne se smršťovat. Její hustota se zvyšuje, až dojde ke kolapsu. Tehdy vznikne černá díra – neuvěřitelně hmotný objekt, jehož gravitační pole je natolik silné, že z něj nic neunikne. Žádná hmota, informace, dokonce ani světlo. Přestože jsou černé díry neviditelné, můžeme je pozorovat díky akrečnímu disku – víru okolní hmoty, kterou nenasytně pohlcují. Na to, co se děje uvnitř, ale odpověď neznáme…

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., dynamickému vyobrazení černé díry – přesněji řečeno jejího akrečního disku – v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální akvarelovou malbu. V raženém reliéfu jsou pak patrné stylizované vesmírné objekty – planety a hvězdy – a kompozici uzavírá anglický nápis BLACK HOLE (černá díra). Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje státní znak ostrova Niue. Ten je spolu s letopočtem emise 2023 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem zahraničního emitenta mince – tichomořského ostrova, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou černé díře si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o naší domovské galaxii a o dobyvatelích kosmu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76074-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...