Stříbrná mince Plemena koček - Mainská mývalí kočka proof

Stříbrná mince Plemena koček - Mainská mývalí kočka proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2024
Emisní náklad
1000 ks
Cena
2 090 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Plemena koček

Druhá stříbrná mince České mincovny z cyklu Kočičí plemena je věnována mainské mývalí kočce.

Plemeno, které je poprvé zmiňováno v 19. století, pochází ze státu Maine, kde vzniklo křížením amerických koček s evropskými. Přívlastek mývalí odkazuje na podobnost s tímto medvídkem – mainka má totiž huňatý ocas, který je stejně dlouhý jako zbytek jejího pozoruhodně velkého těla. Robustní a svalnatá figura je pokrytá hustou polodlouhou srstí, která na krku tvoří typický límec. Klínovitá hlava s výrazným čenichem a špičatýma ušima dává plemeni divoký a dominantní vzhled, ale ve skutečnosti jde o něžného obra, který je vyrovnaný, klidný a trpělivý. Mainská mývalí kočka lpí na své rodině, se kterou si vytváří pevné pouto. Je velmi mazlivá a hravost jí vydrží po celý život.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Davida Kružliaka, nese hned dvě vyobrazení mainky. První je kolorované, a tak dává vyniknout barevné srsti. Druhé, které je reliéfní, předkládá kočku s huňatým ocasem. Kompozici dotváří česko-anglický opis MAINSKÁ MÝVALÍ KOČKA – MAINE COON CAT. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, pak najdete siluetu kočky a otisky tlapek. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2024.

Všech dvanáct mincí z cyklu Kočičí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Chovatel kočky vyobrazené na minci a zdroj použité fotografie: David Kružliak

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76488-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...