Stříbrná mince Plemena koček - Perská kočka proof

Stříbrná mince Plemena koček - Perská kočka proof

Stav skladu
září 2024
Datum emise
září 2024
Emisní náklad
1000 ks
Orientační cena
2 090 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Plemena koček

Čtvrtá stříbrná mince České mincovny z cyklu Kočičí plemena je věnována perské kočce.

Traduje se, že perské kočky pocházejí ze Středního východu, odkud se v 17. století dostaly do Evropy. Pokud je to pravda, se svými předky dnes mají jen málo společného, a za jejich domov je proto považována Anglie. Vyznačují se dvěma charakteristickými rysy. Prvním je nápadně zkrácená obličejová část lebky s nosem, který je téměř v rovině s očima. Druhým je splývavá hedvábná srst, která dorůstá mimořádné délky a vyžaduje zvláštní péči. Pod hustým kožichem se ukrývá zavalité tělo s krátkými končetinami. Pro svou mírnou a klidnou povahu jsou peršanky ideálními domácími mazlíčky. Jsou přítulné, ale flegmatické. Před venkovní aktivitou dávají přednost dlouhým hodinám spánku.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Davida Kružliaka, nese hned dvě vyobrazení peršanky. První je kolorované, a tak dává vyniknout barevné srsti. Druhé, které je reliéfní, předkládá hrající si kočku. Kompozici dotváří česko-anglický opis PERSKÁ KOČKA – PERSIAN CAT. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, pak najdete siluetu kočky a otisky tlapek. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2024.

Všech dvanáct mincí z cyklu Kočičí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Chovatel kočky vyobrazené na minci a zdroj použité fotografie: CHS Mery Orchid, Marie Čechová

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76515-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...