Stříbrná mince Psí plemena - Knírač proof

Stříbrná mince Psí plemena - Knírač proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
2 090 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Psí plemena

Osmá stříbrná mince České mincovny z cyklu Psí plemena je věnována kníračům.

Knírač byl v minulosti všestranným pracovním plemenem. Středně velký robustní pes s hustým obočím a výrazným knírem, který mu dal jméno, sloužil především sedlákům. Lovil myši a krysy, ale nezalekl se ani větší škodné – stáje a stodoly bránil také před nenechavými zloději. V 19. století byl proto k nalezení na každém statku v jižním Německu, které bylo původním domovem tohoto plemena. Pronikavý štěkot odvážného a spolehlivého „stájového pinče“ se hodil také formanům, a to k pobízení unavených spřežení či hlídání cestujících. Vytrvalý pes doprovázel kočáry na dlouhých trasách a chránil je před přepadením… Dnes je mu dobře na vesnici i ve městě, kde bývá věrným společníkem a miláčkem nejen své rodiny, ale také širokého okolí. Je svéhlavý, ale poslušný a oddaný – živý a hravý, ale ostražitý.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, nese hned dvě vyobrazení knírače. První je kolorované, a tak dává vyniknout srsti v barvě pepř a sůl. Druhé, které je reliéfní, předkládá psa, který sleduje stopy zloděje. Kompozici dotváří dvojjazyčný opis KNÍRAČ – SCHNAUZER. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2022. Tyto atributy jsou doplněny řadou stop – lidských a psích.

Všech dvanáct mincí z cyklu Psí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75856-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...