Stříbrná mince Psí plemena - Německý boxer proof

Stříbrná mince Psí plemena - Německý boxer proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2023
Emisní náklad
1000 ks
Cena
2 090 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Psí plemena

Devátá stříbrná mince České mincovny z cyklu Psí plemena je věnována německému boxerovi.

Ve středověku si lovci oblíbilo psí plemeno, které bylo známé jako brabantský býkohryz. Používali ho k lovu větších zvířat – například prasat, jelenů, ale také medvědů. Charakteristickým rysem býkohryza byly široké čelisti se spodním předkusem. Díky silné tlamě se dokázal pevně zakousnout do štvané kořisti a přidržet ji na místě do příchodu pána, který ji skolil. Pozor si ale museli dávat i samotní lovci, protože býkohryzova lstivost a agresivita byla člověku nebezpečná. Jen těžko si lze představit, že tento tvor byl přímým předkem německého boxera, který je synonymem pro rodinného psa. Změnu v povaze zapříčinil příchod střelných zbraní, které zcela změnily způsob lovu. Býkohryz se stal zbytečným a jeho křížením s dalšími plemeny – buldokem a dogou – vznikl pes, který zůstal svalnatý a neohrožený, ale zároveň je klidný a vyrovnaný, má svatou trpělivost a nikdy neútočí bez důvodu. Za první světové války se boxeři stali vojenskými psy – mezi padlými hledali raněné, nosili zprávy a hlídali zákopy. Po druhé světové válce je vojáci, kteří se vraceli domů z Německa, rozšířili do celého světa. Dnes jsou oblíbenými mazlíčky, kteří nadevše milují svou rodinu – obzvláště děti.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, nese hned dvě vyobrazení boxera. První je kolorované, a tak dává vyniknout žíhané srsti. Druhé, které je reliéfní, předkládá psa ve společnosti malé holčičky. Kompozici dotváří česko-anglický opis NĚMECKÝ BOXER – BOXER. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2023. Tyto atributy jsou doplněny řadou stop – lidských a psích.

Všech dvanáct mincí z cyklu Psí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75857-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...