Stříbrná mince Psí plemena - Sibiřský husky proof

Stříbrná mince Psí plemena - Sibiřský husky proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2023
Emisní náklad
1000 ks
Cena
2 090 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Psí plemena

Poslední stříbrná mince České mincovny z dvanáctidílného cyklu Psí plemena je věnována sibiřskému huskymu.

Život Čukčů, kočovných obyvatel Sibiře, byl tvrdý, a proto potřebovali věrného společníka, který by jim pomáhal lovit, hlídat majetek, pást sobí stáda, tahat těžká břemena i zahřívat jejich děti. Tak se zrodilo jedno z nejstarších psích plemen. Od pravěku až do 19. století o něm svět neměl ponětí, ale pak ho objevili američtí zlatokopové a obchodníci s kožešinami. Pojmenovali ho sibiřský husky – podle pejorativního označení pro Eskymáka – a ihned si ho zamilovali. Nebylo divu. Psi s hustou srstí odolají teplotám -60 °C, utáhnou devítinásobek své tělesné hmotnosti a navíc mají dobrý orientační smysl. Jsou tak jako stvoření pro tahání saní, což dokázali roku 1925, kdy do odlehlého aljašského městečka dopravili sérum proti záškrtu a zachránili tisíce lidí před smrtí… Dnes se sibiřský husky s úspěchem účastní závodů psích spřežení, ale především je oddaným rodinným přítelem. Rád běhá a miluje toulání, ale špatně snáší samotu a musí cítit, že je součástí smečky. Potřebuje majitele, který je přirozeným vůdcem, jinak se pokusí ovládnout celou domácnost…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, nese hned dvě vyobrazení huskyho. První, které je kolorované, dává vyniknout typickému rysu plemena v podobě dvoubarevných očí. Druhé, které je reliéfní, předkládá psí spřežení řízené musherem. Kompozici dotváří česko-anglický opis SIBIŘSKÝ HUSKY – SIBERIAN HUSKY. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2023. Tyto atributy jsou doplněny řadou stop – lidských a psích.

Kompletní kolekci dvanácti psích mincí si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75860-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...