Stříbrná mince Tři mušketýři - Porthos a kardinál Richelieu stand

Stříbrná mince Tři mušketýři - Porthos a kardinál Richelieu stand

Stav skladu
srpen 2024
Datum emise
srpen 2024
Emisní náklad
1000 ks
Orientační cena
2 090 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Tři mušketýři

Druhá stříbrná mince České mincovny ze čtyřdílné sběratelské minisérie Tři mušketýři představuje vychloubačného Porthose a protřelého kardinála Richelieu.

Porthos je velký parádník, který se rád okázale obléká, domýšlivý chvastoun a nezřízený požitkář. Miluje víno, ženy, zpěv, dobré jídlo a jeho apetit ohromil i samotného Ludvíka XIII. Jedná impulzivně, ale navzdory své výbušnosti je dobrák. Bývá naivní, hlučný a komický, ale co mu chybí pod čepicí, dohání svou obrovskou silou, velikostí a loajalitou. Jeho nerozluční přátelé Athos, Aramis a d'Artagnan se na něj vždy mohou spolehnout… Kardinál Richelieu, úhlavní nepřítel královských mušketýrů, je Porthosovým pravým opakem – v cestě za mocí mu slouží pronikavý intelekt a zrádné úklady. Tato šedá eminence, která si z francouzského panovníka udělala poslušnou loutku, je opravdovým vládcem země. Přestože na první pohled působí jako obyčejný padouch, ve skutečnosti je schopným vůdcem, který dovede ocenit statečnost i u svých nepřátel.

Medailér Matěj Funk, DiS., věnoval reverzní stranu mince osobitému vyobrazení mušketýra a kardinála, které obklopuje anglický opis PORTHOS AND CARDINAL RICHELIEU. Doplňkovým motivem jsou rozverné noty, které symbolizují Porthosovu zálibu ve světských radovánkách. Averzní strana pak předkládá mušketýrské kordy a francouzské motto UN POUR TOUS – TOUS POUR UN (jeden za všechny, všichni za jednoho). Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averz nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2024.

Kompletní mušketýrskou kolekci si můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76493-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Matěj Funk, DiS.
Autor reverzu
Matěj Funk, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...