Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Kluzák proof

Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Kluzák proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2019
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Vynálezy Leonarda da Vinci

Po předchůdci helikoptéry představuje čtyřdílná minisérie „Vynálezy Leonarda da Vinci“ další létající stroj. Stříbrná mince České mincovny je věnována kluzáku.

V Leonardově snaze o vytvoření létajícího stroje se helikoptéra ukázala být slepou uličkou – vynálezce si totiž uvědomil, že lidská síla, která ji měla pohánět, by ke vzlétnutí nestačila. Proto se vrátil k rýsovacímu prknu. Obdivoval zvířata, prosazoval jejich práva a je pravděpodobné, že byl vegetariánem. To, co se od milovaných němých tváří naučil, se rozhodl napodobit. Zpočátku se inspiroval ptačím letem. Jako vzor pro nový vynález, kterému říkal prostě a jednoduše „pták“, si vybral luňáka – malého a hbitého dravce. Na základě jeho kostry vytvořil řadu nákresů, ale pořád to nebylo ono. Pokračoval ve studiu létajících tvorů, a nakonec si do deníku zapsal následující: „Uvědom si, že tvůj pták nesmí napodobovat nic jiného než netopýra. A to proto, že letí pomocí blány a nikoli peří jako u ptáků. Řečený pták se musí zvednout do velké výše větru, jeho křídla proto musí být odolná. Ze silné vydělané kůže a silných provazů.“ Na rozdíl od helikoptéry Leonardo svého „ptáka“, který více než cokoli jiného připomínal dnešní rogalo, skutečně zkonstruoval a dokonce vyzkoušel. Bohužel tehdy nebyl úspěšný, ale když jeden jeho krajan o pět století později pokus zopakoval, uspěl. Chybělo málo a Leonardo da Vinci se mohl stát prvním letcem v lidských dějinách. Kluzákem však jeho vzdušné snažení neskončilo – vynalezl ještě padák, anemometr k zjišťování rychlosti větru, anemoskop k zjišťování směru větru a inklinometr ke kontrole vodorovné pozice při letu.

Autorem celé minisérie je medailér Asamat Baltaev, DiS. Při tvorbě reverzní strany se inspiroval Leonardovými deníky – na nákres kluzáku opatřený poznámkami shlíží sám renesanční maestro. Kompozici reverzu uzavírá anglický opis FLYING MACHINE (čili létající stroj). Averzní strana mince pak předkládá všechny vynálezy, které se v minisérii postupně objeví – helikoptéru, kluzák, kulomet a tank. To vše je propojeno s atributy ostrova Niue, který je emitentem mince. Protože mince České mincovny vycházejí v této zahraniční licenci, nesou jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Čtveřice vynálezů Leonarda da Vinci má své místo v tematické sběratelské krabičce, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75527-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Stříbrná papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...