Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Malá Strana proof

Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Malá Strana proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Vznik královského hlavního města Praha

Na třetí stříbrné minci České mincovny z minisérie s názvem Vznik královského hlavního města Praha se objevuje Malá Strana.

Název nejromantičtější části Prahy, která získala nesmrtelnost díky povídkám Jana Nerudy, je příhodný. Je totiž natěsnaná v podhradí Pražského hradu mezi řekou a okolními kopci. Přestože historie Malé Strany sahá hluboko do minulosti, nejvíce si ji spojujeme s érou baroka. V 16. století zde totiž došlo k ničivému požáru, kterému padly za oběť historické stavby, a volné místo pak posloužilo jako nepopsaný list papíru pro barokní umělce. Byli mezi nimi i Kryštof Dientzenhofer se svým synem Kiliánem Ignácem, díky nimž ze spleti dlážděných ulic s malebnými domy vystupuje kostel svatého Mikuláše. Stavba vyniká monumentální kupolí a přepychovou výzdobou, které vévodí nádherná nástropní freska. Dnes je svatostánek považován za umělecky nejvýznamnější českou barokní stavbu, ale v době vzniku byl stavební sloh Dientzenhoferů považován za radikální – natolik, že se mu říká radikální baroko…

Kostel svatého Mikuláše
vévodí nejen Malostranskému náměstí, ale také reverzní straně mince akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Kompozici dotváří latinský opis MINOR CIVITAS PRAGENSIS (Malá Strana pražská) s historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a nese pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Na averzu se nacházejí také atributy ostrova Niue – jméno a profil panovnice Alžběty II., rok vydání mince 2019 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Po Starém Městě, Novém Městě a Malé Straně uzavře minisérii, která představuje přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, mince s motivem Hradčan.

Specifikace

Číslo
75549-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...