Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské proof

Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Nové Město pražské proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2019
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Vznik královského hlavního města Praha

Po Starém Městě se ve čtyřdílné minisérii stříbrných mincí České mincovny s názvem Vznik královského hlavního města Praha objevuje Nové Město pražské.

Nové Město založil roku 1348 Karel IV., a není proto divu, že v něm není nouze o historické pamětihodnosti. Má však co nabídnout také milovníkům moderní architektury – důkazem je takzvaný Tančící dům. Příběh eklektické stavby, která svým vzhledem připomíná postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira, se začal psát v roce 1945 na sklonku druhé světové války. Prahu tehdy bombardovali Američané, kteří si ji spletli s Drážďany, a jednou z jejich obětí se stal dům stojící na nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Trvalo patnáct let, než byly definitivně odklizeny trosky, a dalších třicet let, než bylo rozhodnuto, co s volnou parcelou. Autory myšlenky zástavby se stali Václav Havel, který bydlel v sousedním domě, spolu s architektem Vladem Milunićem, který k práci přizval Franka Gehryho. Od samého začátku se počítalo s tím, že se budova bude vyklánět nad křižovatku, a symbolizovat tak společnost, která se po dekádách totalitní strnulosti dala opět do pohybu. Odvážný projekt byl dokončen v roce 1996 a dodnes rozděluje společnost – je vnímán jako architektonický skvost a magnet na turisty i jako urážka historického hlavního města.

Reverzní stranu mince věnoval akademický sochař Zbyňek Fojtů pohledu na obě věže Tančícího domu. Kompozici doplnil latinským opisem NOVA CIVITAS PRAGENSIS (Nové Město pražské) a historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a předkládá pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Na averzu se nacházejí také atributy ostrova Niue – portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise mince 2019 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

V minisérii, která představuje přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, se po Novém a Starém Městě objeví ještě Malá Strana a Hradčany.

Specifikace

Číslo
75547-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Stříbrná papírová etue nebo Černá kožená etue s barevným přebalem
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...