Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Malá Strana proof

Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Malá Strana proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Vznik královského hlavního města Praha

Na třetí stříbrné minci České mincovny z minisérie s názvem Vznik královského hlavního města Praha se objevuje Malá Strana.

Název nejromantičtější části Prahy, která získala nesmrtelnost díky povídkám Jana Nerudy, je příhodný. Je totiž natěsnaná v podhradí Pražského hradu mezi řekou a okolními kopci. Přestože historie Malé Strany sahá hluboko do minulosti, nejvíce si ji spojujeme s érou baroka. V 16. století zde totiž došlo k ničivému požáru, kterému padly za oběť historické stavby, a volné místo pak posloužilo jako nepopsaný list papíru pro barokní umělce. Byli mezi nimi i Kryštof Dientzenhofer se svým synem Kiliánem Ignácem, díky nimž ze spleti dlážděných ulic s malebnými domy vystupuje kostel svatého Mikuláše. Stavba vyniká monumentální kupolí a přepychovou výzdobou, které vévodí nádherná nástropní freska. Dnes je svatostánek považován za umělecky nejvýznamnější českou barokní stavbu, ale v době vzniku byl stavební sloh Dientzenhoferů považován za radikální – natolik, že se mu říká radikální baroko…

Kostel svatého Mikuláše
vévodí nejen Malostranskému náměstí, ale také reverzní straně mince akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Kompozici dotváří latinský opis MINOR CIVITAS PRAGENSIS (Malá Strana pražská) s historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a nese pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Na averzu se nacházejí také atributy ostrova Niue – jméno a profil panovnice Alžběty II., rok vydání mince 2019 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Po Starém Městě, Novém Městě a Malé Straně uzavře minisérii, která představuje přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, mince s motivem Hradčan.

Specifikace

Číslo
75549-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...