Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Staré Město pražské proof

Stříbrná mince Vznik královského hlavního města Praha - Staré Město pražské proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
únor 2019
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 690 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Vznik královského hlavního města Praha

Stověžatá matka měst láká každoročně miliony turistů a je pátou nejnavštěvovanější metropolí Evropy. Na první pohled je Praha jednolitým celkem, a návštěvníky proto ani nenapadne, že se skládá ze čtyř středověkých měst, která byla spojena do jednoho celku až roku 1784. První stříbrná mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie je věnována Starému Městu pražskému.

Když se řekne Staré Město, většině z nás se vybaví Staroměstské náměstí, kterému vévodí Staroměstská radnice. Její historie sahá až do roku 1338, kdy král Jan Lucemburský udělil pražským měšťanům privilegium k vytvoření vlastního správního centra. Základem radnice se tehdy stal patricijský dům, roku 1364 byla přistavěna mohutná věž, roku 1381 gotická kaple Petra Parléře a roku 1410 legendami opředený orloj, bez kterého si dnešní Prahu ani nedokážeme představit. Středověká stavba byla postupně rozšiřována o další síně i celé domy. Staroměstská radnice však není pouhým architektonickým klenotem. Je s ní spojena řada významných událostí z české minulosti – například volba husitského krále Jiřího z Poděbrad, poprava 27 českých pánů po bitvě na Bílé hoře nebo Pražské povstání za druhé světové války.

Akademický sochař Zbyněk Fojtů věnoval reverzní stranu mince pohledu na Staroměstskou radnici s orlojem. Kompozici doplnil latinským opisem ANTIQUA CIVITAS PRAGENSIS (Staré Město pražské) a historickým znakem města. Erb je tvořený věžemi a branou, ze které vystupuje paže třímající meč – výjev odkazuje na odvahu Pražanů, kteří město bránili za třicetileté války. Averzní strana je společná celé minisérii a předkládá pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Averz mince nese ještě portrét a jméno panovnice Alžběty II., rok emise mince 2019 a nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) – tj. atributy tichomořského ostrova Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Další mince, které představují přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města, budou věnovány Novému Městu pražskému, Malé Straně a Hradčanům.
 

Specifikace

Číslo
75545-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...