Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Petra proof

Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Petra proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2024
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Nových sedm divů světa

Čtvrtým z nových sedmi divů světa je jordánské skalní město Petra. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Nabatejci, jejichž domovem byla Arabská poušť, byli starověkým národem pastevců. Obživu jim poskytovala početná stáda velbloudů a ovcí, ale skutečné bohatství získávali při loupežných výpravách. Přepadávali obchodní karavany a uloupené poklady pak schovávali ve městě zvaném Petra. S postupem času si uvědomili, že spolupráce s kupci pro ně bude mnohem výnosnější, a z Petry, která byla ukryta hluboko ve skalách, učinili obchodní uzel – oázu uprostřed vyprahlé pustiny. Dokázali, aby místo, kde je nouze o každičkou kapku vody, doslova vzkvétalo. Vyčerpané karavany vezoucí vzácné zboží z Indie do Středomoří, nevěřily vlastním očím, když uprostřed pustiny narazily na zahrady, vinice, fontány a dokonce obrovský bazén.  Jak se to Nabatejcům podařilo? Díky geniálnímu zavlažovacímu systému, který shromažďoval vodu, jež v období dešťů spadla z nebe, a vodu ze vzdáleného horského pramene. Vzácnou tekutinu – na čtyřicet tisíc kubických metrů denně – pak rozvádělo desítky kilometrů dlouhé keramické potrubí. V době největšího rozmachu Petra hostila na třicet tisíc lidí. Okouzlovala skalními domy, chrámy, amfiteátry a hrobkami. Postupně však začala upadat – obchodníci totiž nacházeli jednodušší a rychlejší cesty. Nakonec byla Petra dočista zapomenuta. Západní svět ji znovu objevil až v 19. století a od té doby čelí neutuchajícímu zájmu, což dokazuje její zařazení na seznam nových sedmi divů světa…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá chrám Al-‍Khazneh. Stavbu, která je známější jako Pokladnice, doplňuje opis PETRA. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76321-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Safe pack
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...