Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Machu Picchu proof

Zlatá 1/10oz mince Nových sedm divů světa - Machu Picchu proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2024
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 950 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Nových sedm divů světa

Třetím z nových sedmi divů světa je sídlo Inků Machu Picchu. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

O vyspělé civilizaci, která mezi 13. a 16. stoletím našeho letopočtu expandovala napříč Jižní Amerikou, toho mnoho nevíme, ale jedno je jisté – Inkové byli mistři stavitelé. Nezpochybnitelným důkazem jejich zručnosti je dechberoucí peruánské město Machu Picchu. Toto sídlo leží v nepřístupných Andách ve výšce 2430 metrů nad mořem a představuje dokonalé propojení architektury s dramatickou krajinou horských pralesů. Chrámy, oltáře, domy, schodiště, zdi – to vše zde bylo vybudováno z dokonale opracovaných žulových bloků. Všechny kameny do sebe zapadají takovým způsobem, že mezi ně nelze vložit ani list papíru, a to bez použití jakéhokoli pojiva. Inkové sice neznali kolo, ale budovali stavby, které odolávaly zemětřesení. Rozváděli vodu a kamenité svahy přetvářeli v úrodné terasy. V nejslavnějším období žilo v Machu Picchu až tisíc lidí, ale svůj vyspělý domov nakonec museli opustit – snad kvůli moru, hladomoru či válce. Inkové se marně snažili naklonit si bohy pomocí krvavých rituálů. Jejich říši nakonec rozvrátili španělští dobyvatelé, ale město ukryté v horách nenašli. V průběhu staletí ho pohltila vegetace a dočista se na něj zapomnělo. Nedochoval se o něm žádný záznam a jeho znovuobjevení v roce 1911 proto bylo obrovským překvapením…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá aktuální podobu horského města doplněnou opisem MACHU PICCHU. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76318-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Safe pack
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...