Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá investiční mince 40dukát svaté Anežky stand

Cena (osvobozeno od DPH)
229 245 Kč
Stav skladu
Na žádanku
Číslo
75123-610


Orientační výkupní cena Na dotaz

Investiční mince ve váze 40dukátu

Jméno Anežka pochází z řečtiny a znamená neposkvrněná, čistá. Nejznámější nositelkou tohoto jména je bezesporu svatá Anežka Česká, která tyto ctnostné přívlastky beze zbytku naplňuje. Coby vzor křesťanské víry a hrdinné lásky byla 12. listopadu 1989 ve vatikánské bazilice sv. Petra kanonizována. Nyní jí náleží další význačná pocta – zlatá investiční mince, kterou jí i jejím obdivovatelům věnuje Česká mincovna.

Česká princezna Anežka Přemyslovna se narodila mezi roky 1205 a 1211 jako dcera panovníka Přemysla Otakara I. a královny Konstancie Uherské. Od tří let byla dána na výchovu do cisterciáckého kláštera v Třebnici a posléze také do Doksan k premonstrátkám, díky čemuž dosáhla velmi kvalitního vzdělání. Dětské veselí ji míjelo a raději trávila svůj čas v modlitbách.

Roku 1232 založila se svým bratrem Václavem I. v Praze na Starém Městě špitál a mužský špitální a rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, který byl papežem stvrzen jako jediný český řeholní řád. Jeho kláštery se postupně rozšířily na mnoho míst země. Roku 1234 Anežka spolu s bratrem zřídila na severovýchodním okraji tehdejšího města, nyní známém jako „Na Františku“, další klášter, tentokrát podvojný pro ženy i muže řehole sv. Františka, kde se stala první představenou.

Anežka Česká byla žena plná pokory a lásky, pomáhala chudým a nemocným. Sloužila za vzor ctnosti a bohabojnosti již během svého života. Legendy o jejím milosrdenství a dobročinnosti, které ani po více než 800 letech nepozbyly své naléhavosti, se tradují až do dnešních dnů.

Její zářnou osobnost připomíná investiční Smart mince 250 NZD o hmotnosti 40dukátu z ryzího zlata. Autor Jaroslav Bejvl předkládá na reverzu nádherný portrét žehnající svaté Anežky České s korunou a dvěma liliemi. Averz pak nese atributy emitenta spolu se stavebními prvky z Anežského kláštera a křížem s hvězdou – symboly rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Tato mince spojuje atraktivní investiční příležitost se skutečným uměleckým dílem, jež do vašich sbírek vnese nesmrtelný odkaz pokory a víry.

Materiál
Zlato
Váha
139,5 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
50 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jaroslav Bejvl
Autor reverzu
Jaroslav Bejvl
Číslo
75123-610
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
duben 2015
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
250 NZD