Zlatá investiční mince Kněžna Libuše stand

Zlatá investiční mince Kněžna Libuše stand

Stav skladu
Do 21 dnů
Datum emise
květen 2021
Emisní náklad
50 ks
Cena
744 059 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Popis produktu

Kněžna Libuše patří k nejznámějším postavám české mytologie. Velká žena se proto stala motivem velké zlaté mince České mincovny o hmotnosti stodukátu.

Krok,
mytický vojvoda Čechů, byl vážený, důmyslný a rozvážný muž. Lidé z celé země se za ním sjížděli, aby je rozsoudil. Měl tři dcery: nejstarší Kazi, kouzelnici a léčitelku, prostřední Tetu, kněžku promlouvající s duchy, a nejmladší Libuši, jasnozřivou věštkyni, kterou si lid zvolil do svého čela po Krokově smrti. Stejně jako její otec spravedlivě soudila sváry a neshody mezi lidmi, ale byli tací, kterým se její postavení nelíbilo. Výkřiky rozhněvaného staršiny „Dlouhé vlasy, krátký rozum!“ a „Hanba mužům, kterým žena vládne!“ vstoupily do dějin. Přestože byla kněžna silná a mohla svého kritika ztrestat, jako moudřejší se rozhodla ustoupit a pravila: „Ženská jsem a jako žena se chovám; že vás nesoudím železnou metlou, zdá se vám, že málo rozumím. Je potřeba, abyste měli správce nad ženu přísnějšího. Mějtež ho!“ Z vnuknutí bohů pak určila místo, kde lid našel svého nového vládce. Byl jím bájný Přemysl Oráč, který se po Libušině boku stal zakladatelem mocné dynastie Přemyslovců…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Josefa Oplištila, předkládá kněžnu Libuši v okamžiku jasnozřivého vytržení. „Během věšteckého rituálu docházelo k navození »vyššího stavu vědomí« za pomoci různých látek, které se zahřívaly a byly rozmístěny v kruhu kolem věštící osoby. Tato skutečnost inspirovala kompozici obou stran mince. Na averzní straně se nachází věštecký kruh, z něhož stoupají čtyři sloupce dýmu. Uprostřed kruhu jsou umístěny symboly, které se vztahují ke kněžně Libuši coby vládkyni, která »spravedlivě rozhoduje, kdy je čas překovat meče na pluhy nebo obráceně«. Na reverzní straně pak rovněž stoupají čtyři sloupce dýmu a spojují se ve vidinu budoucí Prahy, vysvětluje autor mince. Pověst, podle které Libuše předpověděla vybudování slavného města, připomíná také opis na reverzní straně: MĚSTO VIDÍM VELIKÉ, JEHOŽ SLÁVA HVĚZD SE BUDE DOTÝKAT. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 500 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Emisní náklad mince čítá pouhých 50 kusů.

Specifikace

Číslo
75914-610
Emitent
Niue
Nominální hodnota
500 NZD
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
348,5 g
Průměr
65 mm
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...