Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Diplomat míru proof

Zlatá mince Doba Jiřího z Poděbrad - Diplomat míru proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2018
Emisní náklad
400 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Doba Jiřího z Poděbrad

Vnitropolitické postavení Jiřího z Poděbrad nemá v dějinách naší země obdoby. Doma – coby umírněný kališník – úspěšně panoval nejen nad svými souvěrci, ale také nad bývalými katolickými nepřáteli z dob husitských válek. Unikátní však bylo také jeho počínání na poli zahraniční politiky, které dalece předběhlo dobu a které připomíná druhá zlatá mince České mincovny z minisérie Doba Jiřího z Poděbrad.

Papež nebyl českému dvojvěří nakloněn, kurie nás dokonce označila za vřed na těle křesťanstva a českým zemím hrozila diplomatická i hospodářská izolace. Král Jiří se proto rozhodl vypravit misi k evropským katolickým vládcům. Jeho přáním bylo, aby se všichni Evropané snažili o upevnění trvalého míru na principu národní svrchovanosti států, zásady nevměšování se a řešení sporů před mezinárodním soudním tribunálem. Všichni se měli sjednotit proti skutečnému nepříteli – Turkům. Spoluautorem projektu, ne nepodobného dnešní OSN, byl italský humanista Antonio Marini, který Jiřího jménem po několik let tajně cestoval po cizích dvorech a snažil se jednotlivé mocnáře získat pro myšlenku spolupráce. Vliv nepřejícího papeže na evropských dvorech byl však příliš silný, a celý mírový projekt tak ztroskotal. Jiří se přesto nevzdával a vyslal další legendární výpravu „z Čech až na konec světa“ – tentokrát veřejně, s patřičnou slávou a nemalým finančním zajištěním. Výpravy se zúčastnili Češi i Němci, kališníci i katolíci a lidé z různých společenských vrstev. Všude, kam zavítali, oslňovali vybraným rytířským chováním a dokazovali, že jsme zemí vskutku evropského významu.

Ideu propracované reverzní strany mince nejlépe představí její autor ak. soch. Michal Vitanovský: „Návrh staví na figuře krále a rozdílnosti gest jeho rukou. V pravé pozdvižené ruce drží mírovou ratolest, v druhé, spuštěné podél těla, má meč. V pozadí je část mapy Evropy s lineárně vyjádřeným vyzařováním mírové myšlenky – z místa, kde leží České království. Dalším motivem je český lev.“ Pamětní mince České mincovny jsou vydávány pod licencí zahraničního emitenta, kterým je tichomořský ostrov Niue, a jejich averzní strana proto nese jeho nezbytné náležitosti – jméno a portrét panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2018. Mezi atributy jsou zakomponovány ještě čtyři gotické kružby s liliemi.

Celou čtyřdílnou minisérii si můžete uložit do luxusní sběratelské krabičky, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75397-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999.9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Zlatá papírová etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...