Zlatá mince Dobové pohlednice Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice proof

Zlatá mince Dobové pohlednice Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Dobové pohlednice

Dalším významným městem, které se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice z přelomu 19. a 20. století, je Olomouc.

Olomouc
byla ve středověku třetím největším městem zemí Koruny české. Moravská metropole s bohatou historií a řadou významných památek je proto dodnes vděčným objektem turistického zájmu. S tím souvisí i bohatá, sběratelsky vyhledávaná pohlednicová tvorba. Jako předloha balení mince posloužila okénková pohlednice tištěná náročnou litografickou technikou. Původní exemplář byl vydán nakladatelstvím Hermann Seibt v Míšni v roce 1898 a následujícího roku byl odeslán z Olomouce do Vídně. Pohled na město s českým textem doplňují významné stavby i dívka v hanáckém kroji.

Samotná mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., je věnována sloupu Nejsvětější Trojice – 35 metrů vysoké barokní stavbě s kaplí a přepychovou sochařskou výzdobou, která vznikla jako projev díků za přečkanou morovou epidemii a která se stala památkou UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75907-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...