Zlatá mince Operace Anthropoid - J. Gabčík a J. Kubiš proof

Zlatá mince Operace Anthropoid - J. Gabčík a J. Kubiš proof

Stav skladu
duben 2022
Datum emise
duben 2022
Emisní náklad
300 ks
Orientační cena
16 950 Kč
osvobozeno od DPH

Operace Anthropoid

Druhá zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie s názvem Operace Anthropoid, která vychází u příležitosti 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, připomíná hrdinné výsadkáře Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Gabčík a Kubiš, Slovák a Čech, nebyli jen bratři ve zbrani, ale také velcí přátelé. Poprvé se setkali v červnu roku 1939 v táboře československých dobrovolníků v Polsku, kam uprchli ze svých domovin ovládaných nacisty. Okamžitě si padli do noty, přestože na první pohled nemohli být odlišnější – Gabčík byl temperamentní a impulzivní, Kubiš rozvážný a klidný. Spojovaly je však podobné osudy – pocházeli z rodin drobných zemědělců, budovali si vojenskou kariéru, nesmířili se se zánikem společného státu a rozhodli se s tím něco udělat. Z Polska se dostali do Francie, po německé invazi se vyznamenali v ústupových bojích a skončili v Anglii. Tam se zapsali do kurzu pro speciální operace a byli vybráni pro vykonání výsadkářské operace Anthropoid. Jejich úkolem, který splnili 27. května 1942, bylo odstranění zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava. Příběh kamarádů na život a na smrt však neměl šťastný konec – byli zrazeni a svou poslední bitvu svedli 18. června 1942 v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Raději zemřeli, než by padli do rukou nepřítele…

„Vždy, když si vzpomenu na ztvárnění tématu Gabčík a Kubiš, narážím na jejich portréty. Ale dočetl jsem se, že první volba vykonavatelů útoku padla na Jozefa Gabčíka a Karla Svobodu. Kde je Kubiš? Jan Kubiš byl pověřen až dodatečně, po zranění Karla Svobody při náročném výcviku. Proto jsem se rozhodl čerpat z fotografie, na které je vyobrazen nácvik sebeobrany bezejmenných československých parašutistů. I po seskoku mohlo dojít k něčemu nečekanému, a aktérem tak mohl být klidně někdo jiný. Jména Josef Gabčík a Jan Kubiš jsem použil »pouze« jako nadpis na minci z úcty k jejich činu,“ popisuje medailér Petr Patka, DiS., reverzní stranu mince. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, připomíná osud sedmi československých výsadkářů, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po nepřátelské střelbě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Příběh legendární válečné operace pokračuje na dalších dvou mincích. Kompletní sbírku si můžete uložit do sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76095-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
7,78 g
Průměr
22 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...