Zlatá mince Patroni - Svatá Lucie SK proof

Zlatá mince Patroni - Svatá Lucie SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
prosinec 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni - Lucie slaví svátek 13. prosince

Zlatá minimince České mincovny ze slovenské odnože cyklu Patroni je věnována svaté Lucii.

Lucie pocházela z dobře situované rodiny, která žila v Syrakusách na Sicílii. Již v dětství se oddala křesťanské víře, a protože slíbila, že zůstane neposkvrněnou pannou, vytrvale odmítala nabídky k sňatku. Luciina matka však svou dceru přesto zaslíbila bohatému aristokratovi. Na Lucii se mu ze všeho nejvíc líbily krásné oči, a tak si je dívka, která ho chtěla odradit, vydloubla a poslala mu je jako dar. V noci se pak stal zázrak a Panna Maria jí nadělila nové oči – ještě krásnější. Když pohanskému nápadníkovi došlo, že jeho nastávající je křesťankou, udal ji římským úřadům. Soud rozhodl, že cudná Lucie bude za trest uvržena do nevěstince, ale vojáci s ní nedokázali pohnout ani párem volů. Nakonec jí prokláli krk mečem a učinili z ní mučednici… Od té doby svatá Lucie pomáhá při nemocích očí a je vzývána nevidomými či chudými, kterým za života rozdala celé své věno. Stala se také patronkou sklářů, sklenářů, brusičů a švadlen.

Medailér David Kružliak věnoval reverzní stranu mince slepé světici s vydloubnutýma očima položenýma na podnose. Palmová ratolest, kterou drží, je symbolem mučednictví. Česko-anglický opis na reverzu uvádí SV. LUCIE – ST. LUCY. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2022 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního slovensko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76202-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...