Zlatá mince Patroni - Svatá Lucie SK proof

Zlatá mince Patroni - Svatá Lucie SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
prosinec 2022
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 750 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni

Zlatá minimince České mincovny ze slovenské odnože cyklu Patroni je věnována svaté Lucii.

Lucie pocházela z dobře situované rodiny, která žila v Syrakusách na Sicílii. Již v dětství se oddala křesťanské víře, a protože slíbila, že zůstane neposkvrněnou pannou, vytrvale odmítala nabídky k sňatku. Luciina matka však svou dceru přesto zaslíbila bohatému aristokratovi. Na Lucii se mu ze všeho nejvíc líbily krásné oči, a tak si je dívka, která ho chtěla odradit, vydloubla a poslala mu je jako dar. V noci se pak stal zázrak a Panna Maria jí nadělila nové oči – ještě krásnější. Když pohanskému nápadníkovi došlo, že jeho nastávající je křesťankou, udal ji římským úřadům. Soud rozhodl, že cudná Lucie bude za trest uvržena do nevěstince, ale vojáci s ní nedokázali pohnout ani párem volů. Nakonec jí prokláli krk mečem a učinili z ní mučednici… Od té doby svatá Lucie pomáhá při nemocích očí a je vzývána nevidomými či chudými, kterým za života rozdala celé své věno. Stala se také patronkou sklářů, sklenářů, brusičů a švadlen.

Medailér David Kružliak věnoval reverzní stranu mince slepé světici s vydloubnutýma očima položenýma na podnose. Palmová ratolest, kterou drží, je symbolem mučednictví. Česko-anglický opis na reverzu uvádí SV. LUCIE – ST. LUCY. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2022 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního slovensko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76202-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...