Zlatá mince Patroni - Svatý Hubert SK proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Hubert SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2021
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni - Hubert slaví svátek 3. listopadu

Zlatá minimince České mincovny ze slovenské odnože cyklu Patroni je věnována svatému Hubertovi.

Francký šlechtic Hubert měl dobré srdce a ušlechtilou povahu, ale poté, co jeho žena zemřela při porodu syna, hledal útěchu v hýřivé zábavě a ve své oblíbené kratochvíli, kterou byl lov. Přestal dbát na své poddané, jejichž pole drtila kopyta loveckých družin. Štvanice se účastnil dokonce i na Velký pátek, kdy byl lov zakázán. Tehdy spatřil majestátního jelena, kterého pronásledoval do hlubokého temného lesa. Kořist se mu ztratila a Hubert zjistil, že je dočista sám. Unavený sesedl z koně, aby si odpočinul, a najednou se jelen vrátil. Mezi parohy mu zářil křesťanský kříž a promluvil lidskou řečí: „Proč stále jen hledáš a lovíš zvěř? Je načase, abys začal hledat Boha!“ Pod vlivem tohoto zážitku se Hubert rozhodl, že svůj život věnuje víře, a stal se světcem. Od té doby je svatý Hubert symbolem lovecké cti, pokory a poctivosti pro všechny myslivce. Je také patronem řezníků a kožešníků. Lidé ho vzývají jako ochránce před psím kousnutím a hadím uštknutím či před strachem z vody.

Medailér David Kružliak umístil na reverzní stranu mince portrét svatého Huberta s mysliveckým kloboukem a toulcem plným šípů. V reliéfu nemohou chybět jelení parohy, mezi kterými září křesťanský kříž. Slovensko-anglický opis uvádí SVÄTÝ – SAINT – HUBERT. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2021 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního slovensko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76005-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...