Zlatá mince Patroni - Svatý Jakub SK proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Jakub SK proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 750 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni

První zlatá minimince České mincovny ze slovenské odnože cyklu Patroni je věnována apoštolovi svatému Jakubovi Staršímu.

Jméno Jakub bylo ve starověku velmi oblíbené a v křesťanských legendách najdeme celou řadu jeho nositelů, kteří se pro přehlednost odlišují přívlastky. Vedle Ježíšova bratra Jakuba Spravedlivého jde především o dva apoštoly – Jakuba Alfeova, který je známý jako Mladší či Menší, a Jakuba Zebedeova, kterému se říká Starší či Větší. Rybář Zebedeus a jeho žena Salome měli vedle Jakuba ještě syna Jana. Oba bratři se po vzoru svého otce stali rybáři a oba se zcela oddali učení Ježíše Krista. Ten je pro jejich zápal a bouřlivý temperament nazval syny hromu. Spolu s Petrem patřili k privilegovaným apoštolům, kteří se účastnili nejvýznamnějších a nejintimnějších událostí v životě Mesiáše. Po Ježíšově smrti se Jan stal evangelistou a Jakub spolu s Petrem budovali v Jeruzalémě prvotní církev. Jakub byl nakonec prvním z apoštolů, který podstoupil mučednickou smrt… Coby jeden z největších světců je Jakub Starší patronem celé řady profesí – například dělníků, lékárníků, drogistů nebo bojovníků. Pomáhá při revmatismu a artritidě a je záštitou dobrého počasí a hojné úrody.

Apoštol bývá vyobrazován s knihou evangelia, poutnickou holí a mušlí hřebenatkou, která odkazuje na španělskou legendu o rytíři, jehož z vody na Jakubovu přímluvu zachránily „svatojakubské mušle“. Polopostavu světce se všemi těmito atributy vyobrazil medailér David Kružliak na reverzní straně mince. Patron je obklopen opisem SVATÝ JAKUB STARŠÍ – SAINT JAMES THE GREATER. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2021 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního slovensko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76001-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...