Zlatá mince Patroni - Svatý Martin proof

Zlatá mince Patroni - Svatý Martin proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2023
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 850 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Patroni - Martin slaví svátek 11. listopadu

Další zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni je věnována svatému Martinovi.

Martin se narodil ve 4. století našeho letopočtu v Panonii – římské provincii, která ležela na území dnešního Maďarska. Jeho otec, který byl důstojníkem v římské armádě, z něj chtěl mít vojáka, a proto ho pojmenoval po bohovi války Martovi. Martin po bojování netoužil – ze všeho nejvíce chtěl být křesťanským mnichem –, ale nakonec se podřídil vůli rodičů. Přestože uniformu oblékl nerad, vojenskou službu vykonával věrně a svědomitě. Rychle byl povýšen na důstojníka a stal se císařským gardistou – elitním jezdcem na bílém koni. Zatímco jeho spolubojovníci byli agresivní a pyšní, Martin byl skromný, pokorný a plný soucitu se slabšími. Když sloužil ve Francii, potkal promrzlého žebráka, který prosil o almužnu. Neměl pro něj peníze ani jídlo, a tak mečem rozsekl svůj plášť a polovinu mu daroval. V noci se pak Martinovi zjevil Ježíš Kristus oděný do poloviny pláště. Živý sen vojáka ovlivnil natolik, že opustil armádu a nechal se pokřtít.  Žil ve vinařském kraji jako poustevník, stal se knězem, založil klášter, obracel pohany na víru a konal zázraky. Křesťané si přáli, aby se stal jejich představeným, ale on se zdráhal. Schoval se ve chlévě mezi husami, jenže ty ho svým kejháním prozradily, a tak nakonec přece jen přijal titul biskupa. Bohaté církvi se sice nelíbilo, že stále žije skromně jako poustevník, ale prostí lidé ho milovali… Svatý Martin je dodnes vzýván jako ochránce před chudobou. Vedle chudých je také patronem vojáků, jezdců, vinařů, abstinentů a domácích zvířat.

Medailér David Kružliak věnoval reverzní stranu mince svatému Martinovi v podobě římského vojáka, který mečem roztíná svůj plášť. Česko-anglický opis na reverzu uvádí SV. MARTIN – ST. MARTIN. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76309-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
0,5 g
Průměr
11 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...