Zlatá mince Válečný rok 1939 - Bitva o Westerplatte proof

Zlatá mince Válečný rok 1939 - Bitva o Westerplatte proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2021
Emisní náklad
300 ks
Cena
7 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Válečný rok 1939

Druhá zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie Válečný rok 1939 připomíná úplně první střetnutí druhé světové války – bitvu o Westerplatte.

Dne 1. září 1939, ve 4:45 hodin ráno, vypálila německá válečná loď Schleswig-Holstein první z mnoha granátů na poloostrov Westerplatte, a zahájila tak druhou světovou válku. Cílem útoku se stalo polské vojenské překladiště, na které současně udeřila také německá námořní pěchota. Útočníci očekávali hladké vítězství – ostatně německé velení se dušovalo, že bitva proti pouhým dvěma stovkám Poláků nepotrvá déle než deset minut… Polská posádka však z perfektně připravených pozic zahájila obrannou palbu, a to nejen proti pozemním vojskům, ale i proti válečné lodi. Zaskočení Němci ustoupili, a když kulomety, minomety a děla utichly, bojiště vydalo první mrtvé druhé světové války. Bohužel nebyli poslední… Na Westerplatte se snesly další a další německé jednotky. K pozemním a námořním útokům se přidalo ještě vzdušné bombardování, ale ani půltunové bomby houževnatý polský odpor nezlomily. Po každém útoku se Němci domnívali, že v rozvalinách pevnosti už nikdo nezůstal, ale polské kulomety se zase rozezněly. Bitva o Westerplatte nakonec netrvala deset minut, ale celých sedm dní… Dne 7. září vydal velitel polské posádky svým mužům čisté uniformy a rozkázal, aby se vzdali. Byli zubožení, hladoví, promrzlí, nevyspalí a nezůstalo jim nic, čím by mohli klást další odpor. Ohromení Němci, kterým se tou dobou podařilo zničit několik polských armád a obsadit Krakov, svým nezdolným zajatcům salutovali. Bitva o Westerplatte, ve které se dvě stovky mužů postavily na odpor čtyřem tisícům nepřátel, se pak stala symbolem polské chrabrosti a naděje v bezútěšné době.

Mince je dílem medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrice, Art.D. Reverzní strana předkládá polské kulometčíky pod útokem německé válečné lodi a střemhlavých bombardérů. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2021.

Kompletní sbírku čtyř válečných mincí si můžete uložit do tematické plechové etue, která rovněž předkládá polské vojáky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75920-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
3,11 g
Průměr
16 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...