Zlatá mince Válečný rok 1943 - Povstání ve varšavském ghettu proof
Zlatá mince Válečný rok 1943 - Povstání ve varšavském ghettu proof
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
Válečný rok 1943
Druhá zlatá mince České mincovny z minisérie Válečný rok 1943, která připomíná 75. výročí stěžejních událostí druhé světové války, je věnována povstání ve varšavském ghettu. Největší akce židovského odporu se stala symbolem hrdosti, odvahy a odhodlání postavit se nesrovnatelně silnějšímu protivníkovi.
První obětí války se v roce 1939 stalo Polsko. Jeho slovanskými občany nacisté opovrhovali, ty židovské se však rozhodli vyhladit. Zrůdný projekt konečného řešení židovské otázky byl ještě v plenkách, a tak nacisté využili středověký koncept koncentrace nepohodlného obyvatelstva do ghett. Židé měli být soustředěni v oblastech s dobrým železničním spojením, aby mohli být později snadno deportováni. Není proto divu, že jedno z největších ghett vzniklo v hlavním městě Varšavě. Do varšavského ghetta, které tvořilo pouhých 2,4 % plochy města, bylo postupně natěsnáno 380 000 lidí, tedy celých 30 % obyvatel metropole. Jejich potravinové příděly dosahovaly pouhých 8 % německých dávek, a přesto byli Židé využíváni na úmorné otrocké práce. Drželi se slibu, že pokud budou pro Třetí říši užiteční, zůstanou naživu. Když v roce 1942 začaly být vypravovány vlaky, obyvatelé ghetta si mysleli, že jsou transportováni do pracovních táborů. Pak však prosákla pravda o vyhlazovacích táborech smrti a lidé si uvědomili, že nemají co ztratit. Rozhodli se bojovat a zemřít se zbraní v ruce. Přes nedostatek zkušeností a výzbroje se civilisté – muži i ženy – postavili vycvičeným vojákům. S revolvery a zápalnými lahvemi bojovali proti plamenometům a tankům. Vybudovali důmyslný systém úkrytů a pevnůstek, kde se drželi 28 dní. Pak však jejich srdnatý odpor zlomily brutální jednotky SS. Padly tři čtvrtiny židovských povstalců a další desetitisíce byly zavražděny v rámci represálií. Přesto se jednalo o morální vítězství – povstání, které od počátku nemělo šanci na úspěch a mělo být potlačeno během několika hodin, trvalo celý měsíc a stalo se příkladem dalším hnutím odporu v okupované Evropě.
Při tvorbě reverzní strany se autorské duo Asamat Baltaev, DiS., a ak. soch. Nikolay Baltaev (syn a otec) nechalo inspirovat jednou z nejznámějších fotografií druhé světové války. Bezmocná židovská rodina s rukama nad hlavou je vydána napospas po zuby ozbrojeným nacistickým vojákům. Kompozici dotváří hořící budova v pozadí a polský opis POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM – povstání ve varšavském ghettu. Protože pamětní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci tichomořského ostrova Niue, jejich averz nese nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a profil královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2018. Averz, který je společný celé minisérii, navíc předkládá velká válečná vyznamenání USA a SSSR – Stříbrnou hvězdu a Řád slávy.
Nepřehlédněte také plechovou sběratelskou etuji ozdobenou tematickou ilustrací, která pojme celou čtyřdílnou minisérii válečných mincí.