Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Beskydy a Radegast proof

Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Beskydy a Radegast proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
srpen 2022
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Strážci českých hor

Radegast – vládce Beskyd – je pátým dobrým duchem, který se objevuje na zlaté medaili České mincovny z cyklu Strážci českých hor.

Naši dávní předkové znali celou plejádu nejrůznějších bohů a bůžků – Peruna, Velese, Svaroga, Dažboga či Radegasta, který je v Čechách a na Moravě známý také jako Radhošť. Přestože se k němu modlili převážně polabští Slované, kteří žili na území dnešního Německa, legenda praví, že Radegastovým domovem byly Moravskoslezské Beskydy. Na vrcholu hory, která byla na bohovu počest pojmenována Radhošť, stával pohanský chrám, kde prý byli vedle zvířat obětováni i lidé. Svatyni vévodila majestátní socha, která budila hrůzu, ale také úžas – na hlavě měla strašlivou přilbu a na těle pancíř z ryzího zlata. Slované zde věštili budoucnost a žádali o Radegastovu přízeň v podobě slunečního svitu, vítězství v bitvě či hojnosti jídla a pití… Když pak v 9. století do srdce Evropy dorazili křesťanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, rozhodli se pohanskému kultu učinit přítrž. Rozkázali modlu strhnout, rozsekat a spálit, ale Radegastovi věrní ji stačili ukrýt hluboko do nitra hory. Socha se sice ztratila, ale na boha slunce a blahobytu se nezapomnělo – o tisíc let později byl na vrcholu Radhoště vztyčen nový památník, který opět vzbuzuje hrůzu i úžas…

Autorkou pamětní medaile je již tradičně akademická sochařka Majka Wichnerová. Averzní strana předkládá pohled na horu Radhošť doplněný opisem STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – RADEGAST – BESKYDY. Reverzní straně pak vévodí sám Radegast v podobě polonahého divokého muže s plnovousem. Rohatá přilba a kopí symbolizují jeho roli boha války. Štít, který má na prsou, vyjadřuje jeho úlohu boha slunce. Snop obilí ho definuje jako boha sklizně.

Ve sběratelské sérii se představí celkem šest horských duchů z celé republiky.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31641-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...