Zlatá půluncová mince Ernest Hemingway proof

Zlatá půluncová mince Ernest Hemingway proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
200 ks
Cena
32 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavní umělci

Půluncová zlatá mince České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, je věnována Ernestu Hemingwayovi. Ten se do dvorany velikánů zařadil v roce, kdy uplynulo 60 let od jeho smrti.

Ernest Hemingway byl americký spisovatel, který proslul svým minimalistickým stylem – úsečným, objektivním, zbaveným všeho nadbytečného. Přestože největšího věhlasu dosáhl jako úsporný povídkář, jeho vlastní osudy by vydaly na několikadílný román. Života si užíval plnými doušky. Miloval ženy a oženil se hned čtyřikrát. Rád utrácel a pil – doma měl pisoár ze svého oblíbeného baru, kterým dle jeho slov proteklo celé jmění. Ve všech koutech světa vyhledával nebezpečí. Za první světové války se stal dobrovolníkem Červeného kříže a na italské frontě byl těžce zraněn. Jako reportér se zúčastnil španělské občanské války, čínsko-japonské války a bojů na západní frontě za druhé světové války. Měl zálibu v riskantních sportech. Zbožňoval španělské býčí zápasy, africké safari a rybaření v Karibiku. Dvakrát málem zahynul při leteckých haváriích… Navenek byl prototypem muže kypícího silou, ale uvnitř byl zranitelný a obojí se odráží v jeho nesmrtelném díle. Muž, kterého trpké a bolestné zkušenosti nutily zamýšlet se nad lidskou statečností a nezdolností, se nakonec rozhodl vzít si život.

Autorkou pamětní mince se stala MgA. Tereza Eisnerová. Reverzní straně, která je stejně úsporná jako spisovatelovo dílo, dominuje charismatický portrét Hemingwaye, kterému nechybí plnovous a silný pletený svetr. Opis uvádí celé jméno ERNEST M. HEMINGWAY. Averzní strana je inspirována Hemingwayovým posledním a zároveň nejslavnějším dílem, které mu zajistilo Pulitzerovu cenu za beletrii a Nobelovu cenu za literaturu. Reliéf předkládá marlína – obrovskou rybu, se kterou svedl boj hrdina novely Stařec a moře. Kompozici averzu dotváří mořské vlny a Hemingwayův podpis. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2021.

Nedílnou součástí mince, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, je obrázkový certifikát pravosti. Ten zachycuje Ernesta Hemingwaye v situacích, jež ho inspirovaly k napsání nejznámějších děl.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75916-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
MgA. Tereza Eisnerová
Autor reverzu
MgA. Tereza Eisnerová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...