Zlatá půluncová mince Johann Wolfgang Goethe proof

Zlatá půluncová mince Johann Wolfgang Goethe proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
32 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Slavní umělci

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, se objevuje Johann Wolfgang Goethe. Ten se do dvorany velikánů zařadil v roce, kdy uplynulo 190 let od jeho smrti.

Německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe, který je považován za největší literární osobnost své doby, stvořil na přelomu 18. a 19. století neuvěřitelně rozsáhlé a pečlivě propracované dílo. Zanechal po sobě lyriku, dramata, epiku, rozsáhlou korespondenci i teoretické spisy. Inspirovaly ho německé pověsti i nešťastná láska, antika i Shakespeare. Do svých děl promítl rezignovanou melancholii i odhodlaný vzdor. Nezkušeným mladíkům pomáhal najít cestu životem, zkušeným hudebním skladatelům nabízel novou inspiraci. Překračoval konvence, ale přitom je nebořil. Jeho přístup ke skutečnosti a k objevování světa byl literární a zároveň vědecký. Přestože vstoupil do dějin jako spisovatel světového významu, byl také schopným právníkem, zákonodárcem a ministrem, zdatným malířem, sochařem a projektantem silnic, vyhlášeným znalcem mincí, porcelánu a barev. Není divu, že Heinrich Heine Goetha popsal jako „košatý strom, který všechny zastínil a nechal je uschnout“.

Autorem pamětní mince se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů. Věrný portrét spisovatele inspirovaný dobovou malbou je na reverzní straně mince doplněn opisem JOHANN WOLFGANG GOETHE. Averzní stranu mince, jež je věnována Goethově slavné monumentální tragédii, stravují plameny, ve kterých se objevuje nápis FAUST. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, doprovází obrázkový certifikát pravosti. Ten připomíná Goethova nejznámější díla.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76104-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...