Zlatá půluncová mince Oscar Wilde proof

Zlatá půluncová mince Oscar Wilde proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2023
Emisní náklad
100 ks
Cena
32 990 Kč
osvobozeno od DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Slavní umělci

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světové kultury, se objevuje Oscar Wilde.

Oscar Wilde přišel na svět mezi dublinskou smetánku. Vyrůstal v domácnosti, která byla vyhlášeným intelektuálním centrem, a tak se setkával s řadou význačných osobností. Skvěle mezi ně zapadl. V Irsku i v Oxfordu, kam odešel studovat, oslňoval pronikavým intelektem, mrštným jazykem a smyslem pro humor. Pozornost na sebe strhával také extravagantním vystupováním a oblékáním. Průměrnost se mu hnusila. Proslul jako lev salonů a vyhledávaný společník, ale svůj vypravěčský talent uplatňoval také s perem v ruce. Stal se uznávaným básníkem, dramatikem, prozaikem i esejistou – autorem citlivých veršů, brilantních studií i netradičních pohádek. Povídkovou kariéru zahájil Strašidlem cantervillským, do románového světa udělal díru Obrazem Doriana Graye a divadelními prkny otřásla jeho komedie Jak je důležité míti Filipa. Odmítal pokryteckou morálku vyšších vrstev viktoriánské Anglie, otevřeně vystupoval proti nevkusu a kladl důraz na estetické hodnoty. Žil moderně a svobodně – bez ohledu na konvence. Propadl dekadentním názorům a s gustem šokoval prudérní společnost. To se mu však stalo osudným. Za vášnivý románek s mladým šlechticem mu byly vyměřeny dva roky žaláře a nucených prací. Dřívější obdivovatelé na něj plivali, rodina se ho zřekla, jeho díla byla zakázána a z vězení vyšel jako zlomený člověk. Tvůrčí elán vyprchal a mistr slova nakonec zemřel ve vyhnanství – osamocený, v bídě a s podlomeným zdravím…

Medailérka Bc. Zuzana Hubená, DiS., věnovala reverzní stranu mince věrnému portrétu Oscara Wildea, který doplnila jeho jménem a životními letopočty 1854–1900. Averzní strana pak předkládá Wildeův podpis a vlaštovku, jež odkazuje na jedno z jeho prvních děl – netradiční soubor příběhů s názvem Šťastný princ a jiné pohádky. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, doprovází obrázkový certifikát pravosti.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76305-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Autor reverzu
Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...