Zlatý dukát Kult osobnosti - Che Guevara proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Che Guevara proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2023
Emisní náklad
300 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kult osobnosti

Na šestém zlatém dukátu České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje kontroverzní postava Che Guevary.

Když se student medicíny jménem Ernesto Guevara vydal na cestu po Jižní Americe, stal se svědkem srdceryvné bídy – chudoby, hladu a nemocí. Vyrazil z Argentiny a navštívil Kolumbii, Chile, Venezuelu, Peru, Ekvádor a Panamu, kde poznal neuvěřitelnou nerovnost mezi lidmi. V Guatemale pak na vlastní kůži zažil, jak CIA podpořila puč proti demokraticky zvolené vládě, a tak si vytvořil neochvějný životní názor: USA jsou imperialistickou mocností, která vykořisťuje Latinskou Ameriku a brání jejím vládám, aby vytvořily spravedlivou společnost. Mladý vzdělanec, který byl vyzbrojen levicovými teoriemi, byl přesvědčen, že jediným řešením této nespravedlnosti je světová revoluce v duchu proletářského internacionalismu. V Mexiku se seznámil s dalším marxistickým revolucionářem – Fidelem Castrem, který připravoval svržení kubánského diktátora, jenž se těšil podpoře Spojených států. Stali se věrnými soudruhy a společně pak vedli dvouletou partyzánskou kampaň, která z Kuby učinila „ostrov svobody“. Právě tehdy získal Guevara svou přezdívku Che, neboť toto slůvko, které lze přeložit jako „hele“, často používal. V nové kubánské vládě zastával Che Guevara řadu klíčových rolí – byl ministrem průmyslu, prezidentem národní banky, instruktorem ozbrojených sil, vyslancem kubánského socialismu, ale také katem politických oponentů. Byl přesvědčen, že guerillovou válku je možné vyvézt do zemí Jižní Ameriky, Asie i Afriky, a právě to se mu stalo osudným. Po neúspěšném tažení v Kongu se vydal do Bolívie, kde byl po roce marného boje zajat a za pomoci CIA popraven. Nespokojený snílek se stal mučedníkem, věčnou inspirací a romantickou i kontroverzní ikonou…

Averzní strana dukátu, který je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Che Guevary s baretem na hlavě doplněný jeho jménem a životními daty. Na reverzní stranu autor umístil revolucionářův citát „REVOLUCE MUSÍ BÝT NENÁVIST A ZABÍJENÍ“ podložený kubánskou vlajkou.

Nedílnou součástí emise je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Che Guevaru očima historika Pavla Kosatíka.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31867-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...