Zlatý dukát Kult osobnosti - Fidel Castro proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Fidel Castro proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2024
Emisní náklad
300 ks
Cena
9 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kult osobnosti

Devátý zlatý dukát České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná kontroverzní postavu Fidela Castra.

Levicově zaměřený student práv Fidel Castro snil o světě bez imperialismu – o Latinské Americe, která by mohla svobodně dýchat bez vměšování Spojených států. Jeho rodná Kuba byla rájem amerických investorů, kteří ovládali zdejší cukrovarnický průmysl, i turistů, kteří se jezdili bavit do havanských kasin, zatímco většina Kubánců živořila v chatrčích. Zkušenosti nasbíral při rebeliích v Dominikánské republice a Kolumbii a nakonec se rozhodl zažehnout revoluci ve své vlasti. V boji proti režimu, jehož hlavou byl proamerický diktátor Fulgencio Batista, však neuspěl a byl zatčen. Ve vězení se seznámil s komunistickými myšlenkami, a když byl v rámci amnestie propuštěn, odešel do Mexika, kde naplánoval pomstu. Po boku dalšího revolucionáře, který vstoupil do dějin jako Che Guevara, pak v kubánských horách svedl vítěznou partyzánskou válku a roku 1959 se stal vládcem „ostrova svobody“. Tak začalo půlstoletí, kdy Fidel Castro rozhodoval o všech aspektech života na Kubě. Pro někoho byl totalitním vládcem, který nemilosrdně likvidoval své odpůrce, občanské svobody i kubánské hospodářství. Pro jiného byl charismatickým řečníkem, jenž garantoval důstojnost a nezávislost Kuby. Spojené státy se ho opakovaně snažily odstranit – vzdoroval pokusům o atentát, ekonomickému embargu i kontrarevoluci. Přestože se zpočátku snažil o politiku nezávislou na Sovětském svazu, tyto úklady ho vehnaly do náruče Moskvy a planetu přivedly na práh jaderné války. Jak léta plynula, v USA se vystřídalo deset prezidentů, ve Vatikánu pět papežů a SSSR se zhroutil. Fidel Castro se však stále držel u moci, a to až do roku 2008, kdy ho zradilo zdraví. Na rozdíl od oslavovaných revolucionářů, jakým byl Che Guevara, nezemřel v heroických časech. V průběhu půlstoletí se tak stal zosobněním Kuby, ale také zmaru, ze kterého se jedna z posledních bašt komunismu snaží vymanit…

Averzní strana dukátu, který je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Fidela Castra doplněný jeho jménem a životními daty. „Reverzní straně vévodí svisle rozvinutá kubánská vlajka, která symbolizuje stále trvající revoluci, s vodorovným zápisem Castrova citátu SOCIALISMUS, NEBO SMRT. Zvlnění pruhů u slova SMRT, které je otočené vzhůru nohama, pak připomíná nekompromisnost a brutalitu vytčených revolučních cílů,“ vysvětluje autor dukátu.

Součástí každého dukátu je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Fidela Castra očima historika Pavla Kosatíka.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31994-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...