Zlatý dukát Kult osobnosti - Martin Luther King proof

Zlatý dukát Kult osobnosti - Martin Luther King proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2022
Emisní náklad
300 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kult osobnosti

Třetí zlatý dukát České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná obdivovanou postavu Martina Luthera Kinga.

Přestože Spojené státy americké slibovaly svým obyvatelům svobodu a možnost usilovat o štěstí bez ohledu na původ, ještě v první polovině 20. století museli Afroameričané snášet každodenní diskriminaci ze strany bílých spoluobčanů. Rasová segregace byla všudypřítomná – ve školách, restauracích, kinech i hromadné dopravě –, ale když byla v roce 1955 černoška zatčena za to, že v autobuse neuvolnila místo bělochovi, příslušníkům utlačované rasy došla trpělivost. Afroamerické spolky zahájily bojkot veřejné dopravy a za svého představitele si vybraly mladíka jménem Martin Luther King. Ten začínal jako nezkušený politik z Alabamy, ale na přelomu 50. a 60. let 20. století se mu podařilo změnit lokální záležitost v téma, které hýbalo celým národem. Po vzoru Mahátmy Gándhího hlásal metodu nenásilné občanské neposlušnosti, která ostře kontrastovala s brutalitou rasistů. Kombinace přirozeného charismatu, dvou doktorátů a zkušeností baptistického kněze z něj učinila nepřekonatelného řečníka, který svým projevem dokázal strhnout posluchače. Jeho proslov „I have a dream“ – „Mám sen“ z roku 1963, kterým vyvrcholil čtvrtmilionový pochod na Washington, právem vstoupil do dějin. Doktor King tehdy popsal svou představu sjednocené Ameriky bez předsudků, což americkou vládu přimělo k činům. Afroameričané se záhy dočkali zákonů, které zakazovaly rasovou diskriminaci v otázkách zaměstnání, vzdělání a volebního práva. Zásluhy Martina Luthera Kinga byly uznány udělením Nobelovy ceny za mír a kdo ví, jak by jeho boj za rovnoprávnost pokračoval, kdyby ho předčasně neukončil výstřel z pušky…

Averzní strana dukátu, který je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Martina Luthera Kinga doplněný jeho jménem a životními daty. Reverzní straně pak vévodí ústřední věta Kingova nejznámějšího projevu I HAVE A DREAM, která je podložena fragmenty americké vlajky.

Součástí každého dukátu je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Martina Luthera Kinga očima historika Pavla Kosatíka.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31762-651
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Šedý papírový box
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...