Zlatý dukát Národní hrdinové - Sir Nicholas Winton proof

Zlatý dukát Národní hrdinové - Sir Nicholas Winton proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2019
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

Dobročinné skutky, které Nicholas Winton vykonal v předvečer druhé světové války, patří k nejpozoruhodnějším v našich moderních dějinách. Právem mu proto náleží zlatý dukát České mincovny z cyklu Národní hrdinové.

Ještě před 31 lety nebylo jméno Nicholas Winton známé, a to ani historikům zabývajícím se dějinami druhé světové války a holokaustu. Dnes by se ale v České republice našlo asi jen málo lidí, kteří Nicholase Wintona neznají. Jeho jméno je spojováno s obětavostí, solidaritou a záchranou 669 dětí před osudem, který jim přichystali němečtí nacisté – tedy před smrtí v plynových komorách vyhlazovacích táborů. „O jeho zařazení do edice Národní hrdinové nebylo pochyb, i když představuje jediného člověka z této sbírky, který nebyl československým občanem a ani neovládal český jazyk. Nicholas Winton vzbuzuje obdiv mimo jiné proto, že akci na záchranu židovských dětí podnikl jako dobrovolník, a to navíc v době, kdy ještě řada lidí nejen v jeho rodné Velké Británii nevěřila tomu, že agresivní politika Adolfa Hitlera vyústí v další světový konflikt,“ vysvětluje historik PhDr. Petr Koura, Ph.D., a dodává: „Nicholas Winton je také jediný ze série Národní hrdinové, kterého jsem na vlastní oči viděl. Kromě jeho aktivity vedoucí k záchraně stovek lidí mě na něm přišla obdivuhodná i jeho skromnost. Měl jsem dojem, jako by se Nicholas Winton někdy podivoval, proč jsou mu vzdávány takové pocty – pro něj přece byla pomoc lidem v nouzi samozřejmostí. Také neopomínal zdůraznit, že se na zachraňování židovských dětí podílelo více lidí…“

„Jméno SIR NICHOLAS WINTON umístěné v opisu na lícové straně dukátu je ve srovnání s dalšími emisemi z cyklu Národní hrdinové záměrně zmenšené – zdůrazňuje to skromnost jeho nositele. Tato vlastnost je vyjádřena také prostřednictvím vyobrazení Nicholase Wintona z profilu. Další charakteristiku hrdiny obsahují nápisy KRYSTALICKÁ LIDSKOST a 1909–2015. Nemohl jsem si odpustit ještě anglickou vlajku, říká autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Reverzní strana dukátu předkládá text ZACHRÁNIL 669 DĚTÍ Z OKUPOVANÉHO ČESKOSLOVENSKA doplněný Davidovou hvězdou a fragmenty nacistické symboliky.

Nedílnou součástí každého dukátu je výpravné balení v podobě knížky, která obsahuje odborné pojednání Petra Koury, renomovaného historika a experta na české dějiny. Kompletní sérii věnovanou národním hrdinům si pak můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31339-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...