Dukátová řada SK 2022 - Šlechtické rody na Slovensku proof - sada čtyř medailí
Dukátová řada SK 2022 - Šlechtické rody na Slovensku proof - sada čtyř medailí
Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny
Tradiční dukátové řady
V roce 2022 vznikla již druhá Dukátová řada České mincovny určená přímo pro slovenské sběratele a investory. Ucelená sada čtyř zlatých dukátových ražeb vypráví příběhy šlechtických rodů na Slovensku – Andrássyů, Pálffyů, Esterházyů a Turzů.
Přestože si dnes většina lidí myslí opak, historická šlechta nebyla pouhou bezohlednou kastou, která profitovala z lopoty a utrpení poddaných. Šlechtici byli lidé z masa a kostí, mezi kterými bychom nepochybně našli bezohledné sobce a požitkáře lačnící po moci, ale také velkorysé, soucitné a zásadové osobnosti, které by pro svou zemi a její lid dýchaly… Velmi specifické postavení s řadou výsad měla v rámci habsburské říše uherská šlechta. Maďarské rody, které hrály klíčovou roli při obraně podunajské monarchie před tureckým nebezpečím, byly natolik významné, že mohly vzdorovat vůli habsburského krále. Příslušníci nejmocnějších dynastií zastávali přední společenské a politické posty. Vlastnili výnosné podniky, rozsáhlé pozemky a strategické hrady. Ovlivňovali hospodářský, společenský a kulturní rozvoj země. Vyznamenali se ve státní, církevní a armádní službě. Jedni se s habsburskou nadvládou ztotožnili, druzí proti ní pozvedli zbraně. Někteří zanechali nesmazatelnou stopu v dějinách Slovenska, které bylo po staletí součástí Uher:
- Dukát: ministr zahraničních věcí a představitel protirakouské revoluce Július Andrássy starší (1823–1890)
- Dvoudukát: bojovník proti Turkům, kapitán Bratislavského hradu a tajný rádce krále Mikuláš II. Pálffy de Erdőd (1552–1600)
- Pětidukát: palatin, stoupenec Habsburků a nositel Řádu zlatého rouna Mikuláš Esterházy (1583–1645)
- Desetidukát: palatin, podporovatel Habsburků a zakladatel slovenské luteránské církve Juraj VII. Turzo (1567–1616)
Portréty těchto čelních představitelů uherských rodů najdete na averzních stranách jednotlivých dukátových ražeb. Každou podobiznu doprovází ještě tematický výjev – Berlínský kongres, který organizoval Július Andrássy starší; horda tureckých jezdců, které v četných střetech porážel Mikuláš II. Pálffy de Erdőd; kaštel Fertöd, který se stal sídlem následníků Mikuláše Esterházyho; hrad Lietava, který byl rodištěm Juraje VII. Turza. Reverzní strana, která je společná všem dukátovým ražbám, pak předkládá volně interpretovanou a stylizovanou kompozici erbů čtyř urozených rodin. To vše je dílem slovenského medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrice, Art.D.
Komplet dukátů je uložen do luxusní dřevěné etue doplněné speciálním certifikátem pravosti, který přibližuje význam jednotlivých šlechticů. Emisní náklad čítá pouhých 80 sad.