Stříbrná kilová medaile Statutární město Kladno stand

Stříbrná kilová medaile Statutární město Kladno stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2023
Emisní náklad
24 ks
Cena
44 950 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Statutární města

Osmnáctá stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jednoho kilogramu, která vychází v rámci cyklu věnovaného našim statutárním městům, představuje Kladno.

První písemná zmínka o Kladně pochází z počátku 14. století. Roku 1561 byla středočeská ves povýšena na městečko, ale po dalších tři sta let zůstala nepříliš významnou poddanskou obcí na řídce osídleném zemědělském venkově. Zlom přišel v polovině 19. století, kdy se Kladensko proměnilo v klíčovou průmyslovou oblast, a to díky těžbě černého uhlí a rozvoji hutnictví. V roce 1870 bylo Kladno povýšeno na město. Jeho překotný růst byl doprovázen přílivem pracovních sil, který v krátké době zněkolikanásobil počet obyvatel. Ve 20. století Kladno prožilo krušné časy. Strádání za první světové války bylo vystřídáno érou rozvoje a prosperity, ale ta skončila s řáděním nacistů. Komunistický režim podporoval rozvoj města, ale velmi necitlivě. Budování odcizených sídlišť pro masy pracujících šlo ruku v ruce se snahou o vymazání původní zástavby. Ocel Poldi se stala světoznámou, ale hutnictví vedlo k poškození životního prostředí. Po pádu socialismu průmyslu uškodila neúspěšná privatizace, ale Kladnu se podařilo postavit na nohy a od roku 2000 je hrdým statutárním městem…

Medailérka Štěpánka Doležalová umístila na averzní stranu medaile neorenesanční budovu kladenské radnice z konce 19. století. Kompozici averzu dotváří propracovaný letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31873-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
1000 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...