Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Kladno stand

Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Kladno stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2023
Emisní náklad
48 ks
Cena
25 950 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Statutární města

Osmnáctým statutárním městem, které se objevuje na medailích České mincovny vyražených z jedné poloviny kilogramu ryzího stříbra, je Kladno.

Kladno bývalo úplně obyčejnou zemědělskou vesnicí, jenže v polovině 19. století byla v jeho okolí objevena ložiska černého uhlí a železné rudy. Následoval překotný rozvoj. Kladensko rychle rostlo – počtem obyvatel, rozlohou, významem i reputací – a stalo se klíčovým průmyslovým centrem Čech i celé habsburské monarchie. Po vybudování železnice zde byl otevřen první důl. V roce 1870 bylo Kladno povýšeno na město a v roce 1889 se stalo domovem hutí Poldi, jejichž ocel ho proslavila po celém světě. Následující 20. století se neslo ve znamení úspěšné, ale také necitlivé expanze hutnického a těžkého průmyslu. Na konci tisíciletí se však charakter největšího města Středočeského kraje začal výrazně měnit. Těžba uhlí byla ukončena, hutní výroba utlumena a nově vznikající podniky měly blíže k lehkému průmyslu. „Černé Kladno“, jehož životní prostředí dlouho trpělo, se stalo zeleným statutárním městem plným přírody, sportu a hudby…

Averzní straně medaile, která je dílem medailérky Štěpánky Doležalové, vévodí neorenesanční budova kladenské radnice z konce 19. století. Kompozici averzu dotváří detailní letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31874-730
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Autor reverzu
Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Ryzost
999 / 1000
Váha
500 g
Průměr
90 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...