Stříbrná mince Mléčná dráha - Halleyova kometa proof

Stříbrná mince Mléčná dráha - Halleyova kometa proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2023
Emisní náklad
2500 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Mléčná dráha

Sedmá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována Halleyově kometě.

Komety, které se skládají především z ledu a prachu, obíhají okolo Slunce po výstředných eliptických drahách. Ke své mateřské hvězdě se pravidelně vracejí, což předpověděl anglický astronom Edmund Halley. Nejznámější kometa pojmenovaná na jeho počest je jediná, která se objevuje v relativně krátkých časových intervalech a je viditelná pouhým okem. Ze Země ji lze pozorovat každých 76 let. Zatímco její jádro měří 15 kilometrů, ohon tvořený prachem a plynem se táhne miliony kilometrů daleko…

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., dynamickému vyobrazení Halleyovy komety v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální akvarelovou malbu. V raženém reliéfu jsou pak patrné stylizované vesmírné objekty – Země, Měsíc a hvězdy – a kompozici uzavírá anglický nápis HALLEY’S COMET. Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje státní znak ostrova Niue. Ten je spolu s letopočtem emise 2023 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem zahraničního emitenta mince – tichomořského ostrova, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Halleyově kometě si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o naší domovské galaxii a o dobyvatelích kosmu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76073-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...