Stříbrná mince Mytologické postavy - Elf stand

Stříbrná mince Mytologické postavy - Elf stand

Stav skladu
srpen 2024
Datum emise
srpen 2024
Emisní náklad
1000 ks
Orientační cena
2 190 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Mytologické postavy

Třetí stříbrná mince České mincovny z cyklu s názvem Mytologické postavy představuje ušlechtilého elfa.

Život vznešených elfů je úzce spjat s magií. Existují v souladu s přírodou, které si váží nadevše, ale nechybí jim cit pro umění a řemesla. Bývají dlouhověcí či dokonce nesmrtelní, což ovlivňuje jejich vztah k obyčejným smrtelníkům. Někteří jsou domýšliví, panovační a sebestřední, jiní se neváhají podělit o svou moudrost a staletí zkušeností. Na pohled jsou vysocí a spanilí, s dlouhými vlasy a zašpičatělýma ušima. Mají vybroušené smysly, především zrak a sluch, a jejich mrštná těla jsou stvořená k rychlému a neslyšnému pohybu. Při lovu a boji preferují luky a jen málokterý šíp, který vystřelí, mine svůj cíl… Právě tak si dnes lidé představují bájné elfy, a to především kvůli románovému eposu Pán prstenů z pera J. R. R. Tolkiena. Britský spisovatel, který je považován za otce fantasy literatury, přitom vycházel z germánských pověstí – inspiroval se zejména severskou mytologií. V průběhu staletí se charakteristiky elfů divoce měnily. Někteří lidé jim přiřkli lidské proporce a nadpřirozenou krásu, další o nich smýšleli jako o trpaslících, skřítcích či drobounkých vílách. Někdy byli elfové dobrotivými bytostmi, jindy byli spojování se škodlivou magií…

Mince je dílem Romana Šamiljana, který je nejen uznávaným medailérem, ale také obdivovaným tatérem. Jeho osobitý styl se vyznačuje dynamickými tahy a hypnotickými pohledy, které vyniknou na lidské kůži i v ryzím stříbře. Reverzní strana předkládá elfa tak, jak ho známe ze současné fantasy – s dlouhými vlasy, špičatýma ušima a toulcem plným šípů. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2024. Tyto nezbytné atributy jsou obklopené živelnou přírodou – skalami, oblaky, stromy a vlnami. Detaily reliéfu zvýrazňuje patina.

Kompletní dvanáctidílnou kolekci mincí s postavami z říše mýtů, legend a fantasy si můžete uložit do sběratelského alba, které rovněž najdete v naší nabídce.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76506-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Roman Šamiljan
Autor reverzu
Roman Šamiljan
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá papírová etue
Česká mincovna
Loading...