Stříbrná mince Mytologické postavy - Kyklop stand

Stříbrná mince Mytologické postavy - Kyklop stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2024
Emisní náklad
1000 ks
Cena
2 190 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Mytologické postavy

První stříbrná mince České mincovny z nového cyklu s názvem Mytologické postavy představuje děsivého kyklopa.

Kyklopové – obři, kteří mají uprostřed čela jediné oko – bývají primitivní a brutální tvorové obdaření obrovskou silou. Žijí v doupatech, kde číhají na nešťastné poutníky, které pak požírají. S jedním takovým monstrem se na svých cestách utkal řecký hrdina Odysseus. Přestože krvelačného Polyféma nakonec přelstil a oslepil, přišel o polovinu svých mužů. Mezi kyklopy se však najdou i zruční řemeslníci – stavitelé či kováři, kteří v nitru sopek vyrábějí zbraně obdařené božskou mocí. Když Zeus a jeho sourozenci povstali proti svému otci Kronovi a dalším Titánům, byli to právě kyklopové, kdo ukoval Diovy smrtící blesky a Hádovu přilbu neviditelnosti. A byli to rovněž kyklopové, kdo z obřích balvanů vybudoval neproniknutelné mykénské hradby… Kde se vzala pověst o jednookých gigantech? Jedna z domněnek praví, že starověcí Řekové nacházeli na Krétě a Sicílii lebky prehistorických trpasličích slonů, které jsou dvakrát větší než lidské. Uprostřed, v místě chobotu, mají velkou nosní dutinu, která připomíná obrovský oční důlek. Další z domněnek praví, že šlo o skutečné kováře, kteří si jedno oko zakrývali páskou, aby ho chránili před odlétávajícími jiskrami. Jiní badatelé se domnívají, že někteří kováři si na čelo nechávali vytetovat slunce, které bylo výrazem úcty k životodárné hvězdě a které připomínalo oko.

Mince je dílem Romana Šamiljana, který je nejen uznávaným medailérem, ale také obdivovaným tatérem. Jeho osobitý styl se vyznačuje dynamickými tahy a hypnotickými pohledy, které vyniknou na lidské kůži i v ryzím stříbře. Reverzní strana předkládá sveřepého kyklopa. V pozadí za hlavou, které vévodí jediná oční bulva, se vyjímá silueta kovadliny. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2024. Tyto nezbytné atributy jsou obklopené živelnou přírodou – skalami, oblaky, stromy a vlnami. Detaily reliéfu zvýrazňuje patina.

Kompletní dvanáctidílnou kolekci mincí s postavami z říše mýtů, legend a fantasy si můžete uložit do sběratelského alba, které brzy najdete v naší nabídce.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76480-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Roman Šamiljan
Autor reverzu
Roman Šamiljan
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá papírová etue
Česká mincovna
Loading...