Stříbrná mince Poklady starých civilizací II. SK stand

Stříbrná mince Poklady starých civilizací II. SK stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2023
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Poklady starých civilizací

V reliéfu druhé stříbrné mince z cyklu, který představuje poklady starých civilizací, se objevují hned dvě pamětihodnosti – megalitický komplex Stonehenge a soška Myslitele.

  • Anglická Salisburská pláň je domovem pěti stovek prehistorických monumentů. Tím nejznámějším je bezpochyby Stonehenge. Nikdo dnes neví, k čemu tento komplex menhirů a kamenných kruhů, který se začal stavět tři tisíce let před naším letopočtem, sloužil. Ale ať už byl chrámem, observatoří, pohřebištěm či léčebnou, setkávali se zde lidé takzvané megalitické kultury, jejíž stopy nacházíme podél pobřeží Atlantiku – od Španělska přes Anglii po Skandinávii. Údiv vzbuzuje i způsob, jakým byl Stonehenge postaven. Bez moderních technologií byly některé z kamenů přepraveny ze vzdálenosti až 300 kilometrů, přičemž ty nejtěžší z nich váží 50 tun.
  • Neolitická kultura Hamangia, která žila a tvořila na území mezi Dunajem a Černým mořem pět tisíc let před naším letopočtem, po sobě zanechala cenné keramické artefakty – malované nádoby s komplexními geometrickými vzory a realisticky zpracované sošky. Typické pravěké plastiky, jakou je například Věstonická venuše, byly objeveny v dávných obydlích a představují stojící ženy bez tváře, se zvýrazněnými atributy mateřství. Nálezy z oblasti dnešního Rumunska se však výrazně liší – nejenže byly uloženy v ženském hrobě, ale navíc zpodobňují přemýšlející postavy. Dvojice sošek, které jsou mistrovským dílem neolitického umění, je známá jako Myslitel a Sedící žena.

Reverzní strana pamětní mince akademické sochařky Ľudmily Cvengrošové předkládá detailní vyobrazení obou pamětihodností – na stoličce před obřími kameny, ze kterých se skládá Stonehenge, sedí hladká keramická figurka Myslitele. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Naše produkty jsou obvykle uloženy do ochranných kapslí, ale v tomto případě jsme udělali výjimku. Protože mince z cyklu Poklady starých civilizací vynikají vysokým reliéfem, chceme vám dát příležitost si na něj sáhnout! Stříbrná ražba je tak vedle patiny opatřena ještě speciálním ochranným filmem, který se postará o to, aby neztratila svůj lesk…

Při rezervování/objednávání tohoto produktu je nastaveno maximální množství: 2 kusy na zákazníka

 

Specifikace

Číslo
76345-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Ľudmila Cvengrošová
Autor reverzu
Ľudmila Cvengrošová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Česká mincovna
Loading...