Stříbrná mince Poklady starých civilizací VI. SK vysoký reliéf stand

Stříbrná mince Poklady starých civilizací VI. SK vysoký reliéf stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2024
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Poklady starých civilizací

V reliéfu šesté stříbrné mince z cyklu, který představuje poklady starých civilizací, se objevují hned tři pravěké pamětihodnosti – dolmen Pedra Gentil spolu s artefakty ze Svodína a Štúrova.

  • Keltské slovo dolmen lze přeložit jako kamenný stůl. Přesně tak vypadají gigantické megalitické stavby složené z nepravidelných kamenných bloků. Nikdo dnes není schopen říct, jak primitivní civilizace dokázaly pracovat s mnohatunovými břemeny, a můžeme se jen domnívat, k čemu záhadné objekty vlastně sloužily. Dolmeny lze nalézt v nejrůznějších koutech Evropy. Jedním z nich je Pedra Gentil. Stáří této španělské pamětihodnosti se odhaduje na více než pět tisíc let a pověsti praví, že šlo o místo konání magických rituálů.
  • Ne všechny prehistorické památky jsou tvořeny masivními kameny. Na druhém konci Evropy – na Slovensku – byly nalezeny křehké artefakty, které vznikly ve stejné době. Ve Štúrově bylo nalezeno vyobrazení vousatého muže s výraznými nadočnicovými oblouky. Hrob poblíž Svodína pak vydal takzvanou gynekomorfní nádobu, která představuje ženu se zvýrazněnými pohlavními znaky. Hrdlo je stylizované do podoby hlavy, ruce jsou zdviženy v adoračním gestu. Kultovní předmět byl nejspíš používán při rituálních obřadech a obsahoval obětinu.

Reverzní strana pamětní mince akademické sochařky Ľudmily Cvengrošové předkládá detailní vyobrazení tří pamětihodností – dolmenu Pedra Gentil, gynekomorfní nádoby ze Svodína a tváře ze Štúrova. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2024.

Naše produkty jsou obvykle uloženy do ochranných kapslí, ale v tomto případě jsme udělali výjimku. Protože mince z cyklu Poklady starých civilizací vynikají vysokým reliéfem, chceme vám dát příležitost si na něj sáhnout! Stříbrná ražba je tak vedle patiny opatřena ještě speciálním ochranným filmem, který se postará o to, aby neztratila svůj lesk…

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76494-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Ľudmila Cvengrošová
Autor reverzu
Ľudmila Cvengrošová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Česká mincovna
Loading...