Stříbrná mince Poklady starých civilizací VII. SK vysoký reliéf stand

Stříbrná mince Poklady starých civilizací VII. SK vysoký reliéf stand

Stav skladu
září 2024
Datum emise
září 2024
Emisní náklad
500 ks
Orientační cena
2 890 Kč
včetně DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Poklady starých civilizací

V reliéfu sedmé stříbrné mince z cyklu, který představuje poklady starých civilizací, se objevuje řada pamětihodností starověkého Egypta.

  • Pokud lze věřit dochovaným vyobrazením, královna Nefertiti, manželka faraona Achnatona, se věnovala činnostem, jež byly za normálních okolností vyhrazené mužům – zaháněla nepřátelská vojska a předsedala slavnostním ceremoniím. V době, kdy egyptská říše dosáhla svého vrcholu, byla dost možná nejmocnější ženou světa. I po třech tisíciletích si ji však pamatujeme především jako uhrančivou krásku, a to díky bustě vyrobené ze štukovaného a kolorovaného vápence v éře 18. dynastie.
  • K největším vládcům starověkého Egypta patřil Ramesse II. Tento faraon 19. dynastie, jenž své říši vládl celých šestašedesát let, byl válečníkem i šiřitelem kultury a zanechal po sobě řadu dechberoucích památek. Tou nejznámější je jeho Velký chrám v Abú Simbelu, který na rozdíl od jiných egyptských monumentů nebyl postaven z kamenných kvádrů. Namísto toho byl vytesán přímo do skalního masivu. Zatímco sochy vně chrámu upoutají svou velikostí, sochy uvnitř byly umístěny tak, aby je sluneční paprsky ozářily jenom dvakrát ročně – při jarní a podzimní rovnodennosti.
  • Největším náboženským komplexem starého Egypta byl Karnak. Vstup do zdejšího hlavního chrámu, který byl zasvěcen slunečnímu bohu Amonovi, střežila alej tvořená pískovcovými sochami. Tyto majestátní sfingy dostaly lví tělo, ale typické lidské tváře byste na nich hledali marně. Místo toho se pyšní hlavou berana, jenž byl Amonovým posvátným zvířetem. Každá sfinga svírá mezi tlapami postavu faraona, což vyjadřuje, že panovník – pravděpodobně Ramesse II. – byl pod Amonovou ochranou.

Reverzní strana pamětní mince akademické sochařky Ľudmily Cvengrošové předkládá detailní vyobrazení busty královny Nefertiti, Velkého chrámu v Abú Simbelu a aleje sfing v Karnaku. Kompozici dotváří ještě portrét Ramesse II. z Abú Simbelu. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2024.

Naše produkty jsou obvykle uloženy do ochranných kapslí, ale v tomto případě jsme udělali výjimku. Protože mince z cyklu Poklady starých civilizací vynikají vysokým reliéfem, chceme vám dát příležitost si na něj sáhnout! Stříbrná ražba je tak vedle patiny opatřena ještě speciálním ochranným filmem, který se postará o to, aby neztratila svůj lesk…

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76514-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Ľudmila Cvengrošová
Autor reverzu
Ľudmila Cvengrošová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Česká mincovna
Loading...