Stříbrná mince Poklady starých civilizací III. SK stand

Stříbrná mince Poklady starých civilizací III. SK stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
září 2023
Emisní náklad
500 ks
Cena
2 890 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Poklady starých civilizací

V reliéfu třetí stříbrné mince z cyklu, který představuje poklady starých civilizací, se objevují egyptské pamětihodnosti – pyramidy v Gíze a socha sedícího písaře.

  • Staří Egypťané věřili vposmrtný život a pro své faraony budovali velkolepé hrobky, které jim měly umožnit dotknout se nebes. Největší a nejpůsobivější z nich se stala Velká pyramida v Gíze, která byla dokončena dva a půl tisíce let před naším letopočtem pro krále Chufua. Gigantický jehlan byl postaven ze dvou milionů kamenných kvádrů, z nichž každý vážil přes dvě tuny. Pyramida se tyčila do výšky 147 metrů, což z ní až do středověku činilo nejvyšší stavbu světa, a každá strana její základny měřila 230 metrů. Tisíce kameníků, tesařů a obyčejných dělníků na ní pracovaly po tři dekády bez znalosti železa a složitějších technologií – to vše proto, aby uctili svého boha.
  • Povolání písařů patřilo ve starověkém Egyptě k nejváženějším. Nebyli totiž pouhými zapisovači, ale výkonnými úředníky s četnými privilegii – například výběrčími daní. Úctu a bázeň, kterou v lidech vzbuzovali, symbolizuje půlmetrová socha sedícího muže, který třímá srolovaný svitek papyru. Čtyři a půl tisíce let starou skulpturu, která byla nalezena v Sakkáře, tvoří malovaný vápenec. Ruce, prsty a nehty jsou pečlivě vymodelované, ale nejpozoruhodnější částí sochy je detailně propracovaný obličej, do kterého jsou vsazeny křišťálové oči. Identita sedícího písaře zůstává neznámá, ale pravděpodobně šlo o provinčního guvernéra či jiného vysokého hodnostáře.

Reverzní strana pamětní mince akademické sochařky Ľudmily Cvengrošové předkládá detailní vyobrazení egyptských pamětihodností – za sochou sedícího písaře se tyčí pyramidy poznamenané zubem času. Propracovanou mozaiku dotváří řada hieroglyfů. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Naše produkty jsou obvykle uloženy do ochranných kapslí, ale v tomto případě jsme udělali výjimku. Protože mince z cyklu Poklady starých civilizací vynikají vysokým reliéfem, chceme vám dát příležitost si na něj sáhnout! Stříbrná ražba je tak vedle patiny opatřena ještě speciálním ochranným filmem, který se postará o to, aby neztratila svůj lesk…

Při rezervování/objednávání tohoto produktu je nastaveno maximální množství: 2 kusy na zákazníka

Specifikace

Číslo
76346-713
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD
Autor averzu
Ľudmila Cvengrošová
Autor reverzu
Ľudmila Cvengrošová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Stříbro
Patina
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
42 g
Průměr
50 mm
Balení
Šedý papírový box
Česká mincovna
Loading...