Stříbrná mince Pravěký svět - Pteranodon proof

Stříbrná mince Pravěký svět - Pteranodon proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2023
Emisní náklad
1000 ks
Cena
1 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Pravěký svět

Sedmým druhohorním ještěrem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Pravěký svět, je pteranodon.

Pteranodon byl létající plaz s rozpětím křídel až 7 metrů, což ho řadí mezi největší známé ptakoještěry. Do vzduchu se mohl vznést díky dutým kostem, které výrazně redukovaly jeho hmotnost. Nevážil více než šestileté dítě. Na rozdíl od jeho starších příbuzných byl zcela bezzubý. Jeho zobák byl delší než 1 metr a sloužil mu k rybolovu. Potravu hledal u hladiny moře nedaleko pobřeží, přičemž se někdy sám stával kořistí obřích živočichů, kteří číhali pod vodou. Protiváhu zobáku tvořil výrůstek na zadní straně pteranodonovy hlavy, který byl výrazně větší u samců a mohl pomáhat při kormidlování za letu.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazení sedícího pteranodona v živých barvách, kterých bylo docíleno pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální malbu. Ražený reliéf předkládá další ptakoještěry, kteří u pobřeží loví ryby. Kompozici reverzu uzavírá opis PTERANODON. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, pak nese zkamenělou kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Pravěký svět). Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Minci věnovanou ptakoještěrovi si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí ze života obřích ještěrů.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76150-718
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Petr Patka, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Kolorovaná
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...