Stříbrná pozlacená uncová medaile Doba Karla IV. - Karlův Most proof

Stříbrná pozlacená uncová medaile Doba Karla IV. - Karlův Most proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
duben 2014
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Doba Karla IV.

Český král a římský císař. Otec vlasti. Největší Čech. To vše je Karel IV., panovník, který se zasloužil o to, že se Praha stala hlavním městem Svaté říše římské a její sláva nepohasla ani po staletích. Jeho kulturní odkaz přetrval až do dnešních dnů mimo jiné i prostřednictvím architektonických skvostů, které nechal vybudovat.

Česká mincovna pro vás přichystala jedinečnou výpravu do naší historie – omezenou sběratelskou sérii 3 pamětních medailí na motivy památek spojených s panováním Karla IV. Série představuje nejvýznamnější architektonická díla nejkrásnějšího období v historii české země – katedrálu svatého Víta, Karlštejn a Karlův most.

Karlův most spojuje Staré Město s Malou Stranou. Je dlouhý přes půl kilometru a tvoří ho 16 oblouků. Most je z Malé Strany uvozen větší a menší malostranskou mostní věží, ze strany Starého Města pak Staroměstskou mosteckou věží. Památka je unikátní uměleckou galerií pod širým nebem, most je zdoben 30 převážně barokními sousošími, z nichž nejstarší je Jan Nepomucký z roku 1683, který má Prahu chránit před povodněmi. Umučené tělo právě Jana Nepomuckého bylo z mostu v roce 1393 svrženo na příkaz Václava IV. V místě svržení se na kamenném zábradlí nachází proslulý kovový křížek.
V prostoru, kde most stojí, býval nejprve přechod přes svázané klády. Z 10. století jsou již doklady o dřevěném mostě. Ten ovšem špatně odolával větší vodě. Vladislav II. tedy nechal postavit kolem roku 1170 most kamenný, který nesl jméno Juditin. Ani ten však neodolal povodni v roce 1342. Do dnešního dne se z Juditina mostu zachoval románský reliéf uvnitř menší malostranské věže.
Základní kámen současného Karlova mostu položil král v roce 1357 a k jeho stavbě přizval architekta Petra Parléře, který svůj nesmazatelný rukopis vtiskl také do katedrály sv. Víta či Staroměstské mostecké věže. Most původně známý jako Kamenný či Pražský se stavěl z pískovcových kvádrů a byl dokončen v roce 1402. Byl to jediný pražský most přes Vltavu až do roku 1845. Jméno po Karlu IV. nese až od roku 1870.

Autorem uncové medaile z ryzího stříbra povrchově zušlechtěné ryzím zlatem je mimořádně úspěšný jablonecký výtvarník MgA. Josef Oplištil. Karlův most vyobrazil v celé jeho délce z pohledu od Staroměstské věže ke dvěma věžím Malostranským. Reverzní straně dominuje portrét panovníka obklopeného proslulými stavbami, k nimž dal za své vlády podnět. Nápisy na reverzu uvádí název série a také letopočty králova narození a úmrtí. Medaile bude vyražena v limitované sérii 2000 ks.

Medaile Karlův most spojuje dostupnost stříbra se šarmem zlata. Nenechte se zmást menší pozorností, kterou stříbru věnují média. Oproti zlatu má hned několik výhod. Jeho těžba dlouhodobě zaostává za poptávkou a zásoby dolů se tenčí. Navíc celých 85 % spotřeby tohoto kovu připadá na průmysl. Stříbro bude potřeba vždy, a pokud poroste ekonomika, poroste i poptávka po stříbru, a tím pádem i jeho cena.

Specifikace

Číslo
30972-717
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Pokovená Au
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Dřevěná etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...