Stříbrná pozlacená uncová medaile Doba Karla IV. - Katedrála sv. Víta proof

Stříbrná pozlacená uncová medaile Doba Karla IV. - Katedrála sv. Víta proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2014
Emisní náklad
1000 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Doba Karla IV.

 Česká mincovna pro vás přichystala jedinečnou výpravu do naší historie. Omezenou sběratelskou sérii 3 pamětních medailí na motivy českých památek spojených s panováním „Otce vlasti“ Karla IV. Každý exemplář je vyražen z ryzího stříbra a povrchově zušlechtěn ryzím zlatem. Série nese název „Doba Karla IV.“ a představuje nejvýznamnější architektonická díla nejkrásnějšího období v historii české země. Katedrálu sv. Víta, hrad Karlštejn a Karlův most.

Karel IV. byl neobyčejně vzdělaný a vnímavý muž. Znal proto velmi dobře gotický katedrální sloh, s nímž se setkal ve Francii, kde byl vychován. Rozhodl se tedy ke stavbě katedrály, která měla svou velkolepostí předčit francouzské předlohy. Trojlodní gotická katedrála se třemi věžemi se stala spolu s celým Pražským hradem pomyslným srdcem českých zemí ztělesňujícím národní hrdost a identitu. V místě, které vznikalo napříč staletími (1344–1929) je vepsáno mnoho radostných i pohnutých osudů české historie. Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Autorem medaile je mimořádně úspěšný jablonecký výtvarník Josef Oplištil. Na averzní straně autor zachytil majestátnost katedrály z netradiční a půvabné ptačí perspektivy. Reverzu pak dominuje portrét panovníka obklopeného proslulými stavbami, k nimž dal za své vlády podnět. Nápisy na reverzu uvádí název série a také letopočty králova narození a úmrtí.

Těšte se nádherou medaile s motivem Katedrály sv. Víta i tím, jak stoupá její hodnota. Stříbro je dostupnou alternativou investičního zlata. Nenechte se zmást menší pozorností, kterou mu věnují média. Oproti zlatu má hned několik výhod. Stříbro bude potřeba vždy, a pokud poroste ekonomika, poroste i poptávka po stříbru, a tím pádem i jeho cena!

Specifikace

Číslo
30973-717
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Stříbro
Pokovená Au
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Dřevěná etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...